Skip to main content

Studentkinje Odseka za medijske studije o pretnjama koje su dobile: Na nadležnim organima je da nas zaštite (AUDIO)

Građani 26. апр 2024.
2 min čitanja

"Usvajanje Rezolucije važno je za porodice žrtava, ali i za političku situaciju i mir u regionu"

Studentkinje Odseka za medijske studije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu Doroteja Antić i Mila Pajić primile su brojne pretnje i uvrede putem društvenih mreža nakon što su javno podržale inicijativu usvajanja Rezolucije Ujedinjenih Nacija o Srebrenici.

U sklopu Inicijative mladih za ljudska prava u Srbiji, studentkinje su pozvane da govore o Rezoluciji koja će treba da bude usvojena na Generealnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

Video, u kome studentkinje iznose svoje stavove, objavljen je u prošli petak na Instagram profilu Inicijative mladih za ljudska prava, a pretnje su počele da pristižu već u subotu.

Doroteja Antić navodi da je aktivna u nevladinom sektoru godinama unazad i da je prošla brojne edukacije o ratnim zločinima.

 „Tema Srebrenice je nešto čime se bavim neko vreme i veoma mi je bilska. Koleginica Mila i ja smo iznele svoje mišljenje zašto je usvajanje ove Rezolucije važno za porodice žrtava, ali i za političku situaciju i mir u regionu“, istakla je u izjavi za Autonomiju Doroteja Antić, dodavši da ih pretnje nisu iznenadile.

Mila Pajić kazala nam je da je podrška bila snažnija od pretnji i uvreda i da je stigla veoma brzo, od Odseka za medijske studije, preko novinara, do nevladinih udruženja i same Inicijative mladih za ljudska prava.

„Sve pretnje su prijavljenje Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal i nadamo se da će nadležni u najskorijem roku reagovati. Mislim da naša bezbednost u ovom trenutku nije ugrožena, ali to ne isključuje mogućnost da će u jednom momentu biti, tako da je na nadležnim organima da nas zaštite i spreče ponavljanje ovakvih propagandnih mehanizama“, poručila je Mila Pajić.

Profesori i asistenti Odseka za medijske studije javno su osudili pretnje i uvrede upućene studentkinjama i iskazali zabrinutost.

Profesorka Jelena Kleut ukazala je da ovo nije prvi put da su studenti i studentkinje ovog odseka targetirani zbog svojih stavova, upozorivši da je „stravično kada se mladi ljudi susreću sa pretnjama zbog nečega što su izgovorili“.

„Mi kao Odsek smo reagovali i iskazali solidarnost, kao i novinarska udruženja i mi stojimo na raspolaganju, ali strašan je taj osećaj kad kao profesora znate da ne možete da zaštitite svoje studente. Osim pravnih aktivnosti, malo šta možemo da učinimo“, rekla je za naš portal Jelena Kleut.

Ovaj slučaj samo je još jedan pokazatelj u kojoj meri je sloboda govora u Srbiji ugrožena. Takođe, ovakvo narušavanje ljudskih prava ostavlja ozbiljne posledice na celu akademsku zajednicu. Ipak, studentikinje su poručile da ih brojne pretnje koje su primile neće sprečiti da svojim aktivizmom doprinose boljem društva.

Vedrana Todorović (Autonomija)

(Studentski rad iz predmeta Radijsko novinarstvo, u okviru prakse koju Nezavisno društvo novinara Vojvodine realizuje u saradnji sa Filozofskim fakultetom u Novom Sadu – Odsek za medijske studije)