Skip to main content

PAVLE RADIĆ: Izborni rašomon, realnost pogubljene Srbije

Izdvajamo 19. дец 2023.
4 min čitanja

Zlo bazdi, trujući nove generacije

Budimo trezveni, emocije na stranu (ko ne može, neka pati). Sviđalo se nekom ili ne, tek sve što je prethodilo raspisivanju poslednjih izbora, predizborna kampanja i rezultati izbora, realnost je odavno pogubljene Srbije. I kad je reč o izboru narodnih poslanika, i izboru poslanika za Skupštinu (sprdnja) Autonomne pokrajine Vojvodine, i o izboru odbornika u skupštine Beograda i manipulativno odabranih lokalnih zajednica u kojima su raspisani i održani izbori. Tako je manje-više od uvođenja višestranačja u Srbiji. Kratak period posle Petog oktobra je bio izuzetak – u tehničkom smislu za srpske standarde korektno su organizovani i sprovođeni izbori – ali se ni tada dominantni ideološki (nacionalistički) kontekst društva nije bitno razlikovao od Vučićeve ere. U odnosu na prethodne „ufinjene“ kleronacionaliste, Vučić je drastično – onako radikalski, šešeljevski – razobručio ličnu vlast, manipulacije, laži, suspenziju svih institucija, gaženje zakona i nadasve razgranao kriminal i neskrivenu pljačku. Ključna pitanja Srbije koja je dave, amanet Miloševićevog termidora bez čijeg razumnog rešenja apsolutno nema izlaska na zelene grane – zločinačko ratno nasleđe, moralno i institucionalno rasulo, kleronacionalizam i šovinizam, i povrh svega, iznad svega, kosovski problem, arhiproblem, jednako su tretirana i pre Vučića, kao i pod Vučićem. Miloševićev amanet strpan je pod tepih i bezmalo se svi u Srbiji oko neraščišćenog zla prave ludi. A odatle zlo bazdi, trujući nove generacije kroz školske i univerzitetske programe, udžbenike, literaturu i dominantne društvene ’narative’. Niti je pre Vučića bilo spremnosti da se sramna bagaža pošteno reši, još je manje ima pod Vučićem. Sve je zakatančeno pod jajarskom egidom – „pustimo prošlost, okrenimo se budućnosti“*.

Protekli izbori su bili farsa. Sprdnja sa demokratijom. Ni prethodni – pogotovo oni pod Vučićevom dirigentskom palicom – nisu bili puno bolji. Ipak, ovi minuli su – zbog poljuljanog rejtinga šešeljovca na vlasti, koji je zbog toga bio uplašen – u farsičnosti dovedeni valjda do ekstrema. Do groteske, ako groteska nije preblaga reč za demonstriranu farsičnost.

O bezočnoj zloupotrebi medija, korišćenju državnih resursa u korist promocije šešeljovštine, lopovštine i kriminalštine, o ucenama zaposlenih u javnim ustanovama (i privatnim preduzećima nakačenim na budžetsku sisu preko vezanosti sa koruptivnom vlasti), dosta se govorilo i pisalo. Ali avaj… Zbog medijske blokade i vojske stranačkih botova sve sa tzv. kol centrima organizovanim od vlasti, malo šta je od mračnih istina o vučićevskoj Srbiji doprlo do široke javnosti. Rasipničko deljenje novca – kojeg Srbija nema, nego se zadužuje u inostranstvu – korumpiranje je siromašnih širokih slojeva građanstva, koji muku muče kako da prežive. Korumpiranjem penzionera (predizbornom podelom oko 170 evra svakom penzioneru i penzionerki), Vučić realno obezbedio najmanje polovinu glasova penzionera Srbije, kojih ima oko 1,6 miliona. Tome treba dodati predizborne ne samo novčane, nego i robne koruptivne poklone socijalno ugroženim i skoro zaboravljenim stanovnicima zabačenih sela i naselja. Pa je l’ u siromašnoj Srbiji demagozima teško skupiti bezmalo dva milona glasova, koliko je potrebno za apsolutnu parlamentarnu pobedu?

Problem Srbije nije samo u razobručenom desničarenju, klerikalizmu (potpuna sraslost korumpiranih vlasti i crkve ogrezlih u vlastoljublju, srebroljublju i hedonizmu), razorenosti institucija i mračnom ratnom nasleđu koje bazdi i truje javnost. Problem je što u Srbiji nije artikulisana i etablirana realna politička, moralna i svetonazorska alternativa kleronacionalističkom ratnohuškačkom mračnjaštvu, Miloševićevom amanetu. Problem je što nema opozicije koja je spremna da se suoči i – koliko god bilo teško i sa stanovišta pridobijanja političke podrške duboko zatrovane javnosti, nezahvalno – sa mračnim hipotekama, kao preduslovu povratka Srbije u normalnost i pristojnost (izuzetak je krajnje marginalizovana izborna koalicija „Srbija na Zapadu“, posebno njena članica Građanski demokratski forum). Ono što se danas u Srbiji samonaziva proevropska opozicija, sa stanovišta raščišćavanja mračnih hipoteka jednom nogom je u Miloševićevom amanetu i ne pokazuje znake da s njim radikalno raskine. A bez tog raskida nema sreće za Srbiju, niti – posledično – ima spokoja u celom regionu.

Konačno, treba reći da i građani i te kako snose odgovornost za po njih poražavajuće višedecenijske izbore Srbije, uključivši dakako i ove poslednje. Ipak smo deo Evrope i sveta. Ne živimo u civilizacijskim nedođijama (konkretno mislimo na odgovornost naroda; do građanstva, do građanina, ipak treba dospeti obrazovnim i moralnim uzrastanjem do nepatvorenog subjektiviteta; do kritički mislećeg bića koje je svesno svoje lične ali i kolektivne odgovornosti za život kojim živi i pojedinac, i društvo oko njega, kao i odgovornosti za život svih ljudi u svetu, odgovornost za prirodu i njezine univerzalne vrednosti). Postoje ovde škole, univerziteti, umetnički i naučni krugovi, izdavačke kuće, postoji socijalni prostorni (prekogranični) i profesionalni dinamizam, postoji prilično intenzivno mešanje sa emancipovanim društvima i njihovim iskustvima, posebno evropskim. Narod (ili, hajde, građani) dakle i te kako ima odgovornost za vlastitu sudbinu, za sudbinu svojih budućih generacija. Poražavajuće je odsustvo te odgovornosti. Nema za to opravdanja da je manipulisan, da ne zna vitalno važne činjenice o društvu u kojem živi. Istina je da su manipulacije i laži prolaznih režima decenijske, neke – poput sadašnjih – zastrašujuće. Ipak, ko želi da zna istinu o društvu u kojem živi (i svetu oko sebe, posebno o susedstvu, o bliskim narodima) ima načina da do nje dođe. Ako ne baš u svemu, onda u najvećem delu. O tome upečatljivo svedoči tanak sloj emancipovanih, prosvećenih i nadasve moralnih građana Srbije, koji – na svu sreću – u decenijama  mraka postojano svedoči da ovde,  u Srbiji, uprkos svemu ne da da zgasne Dositejevska svetlost i istinski patriotizam. Oni čuvaju luču srpskog Voltera.

* Ključni motiv književnog bavljenja staljinističkim zlom i društvenim izopačenjem, Solženjicin je – o tome je pisao – naveo da mu je stalo da se veliko zlo koje se dogodilo njegovom narodu i državi, ne zaboravi (čemu je težila poststaljinistička era, prim. aut.). U vreme mukotrpnog i bezmalo ilegalnog obimnog rada na prikupljanju faktografske građe za „Arhipelag Gulag“ (vreme Hruščova, posle je došao Brežnjev – i kakve-takve detronizacije kulta Staljina), u skoro ledenoj ćutnji o zlu Staljinovog totalitarizma, dominantna poruka sovjetskoj javnosti bila je „pustimo prošlost, okrenimo se budućnosti“ (zvuči vam poznato?). U vezi forsiranja te poruke (užasno nemoralne spram miliona žrtava Staljinovih čistki), Solženjicin je podsetio „ko kopa po prošlosti, treba mu iskopati oko; ko zaboravlja prošlost, treba mu iskopati oba“ (Zaboravlja li postmiloševićevska Srbija svoju noviju prošlost? Ne, ona čini nešto mnogo gore – bezočno je fasifikuje).

(Autonomija, karikatura: STUPS)