Skip to main content

RSE: Pretnja globalne krajnje desnice

Građani 26. јан 2021.
3 min čitanja

Zabrinutost od ekstremističkog ponašanja krajnje desnice širom sveta, koja je učvrstila veze tokom mandata prethodnog predsednika SAD Donalda Trampa, pojačana je posle napada na američki Kapitol, dok neki na ekstremnoj desnici proterivanja s društvenih mreža i kraj Tramovog mandata vide kao šansu da regrutuju i radikalizuju nove sledbenike.

Pola decenije trampizma ubrzalo je razgovore o pretnji krajnje desnog ekstremizma u zapadnim demokratijama, piše Vašington post, podsećajući da su od Nemačke preko Novog Zelanda do SAD, naoružani ekstremno desničari izvodili krvave terorističke napade, animirani mržnjom prema migrantima i liberalima, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE) ocenu svetskih medija.

Uz konstataciju da se u nekim slučajevima može naći veza između radikalizacije krajnje desnice i zapaljive Trampove retorike, list ukazuje da širok spektar ekstremističkog ponašanja krajnje desnice zabrinjava analitičare, navodeći kao primere obuke naoružanih milicija za nasilje ili stapanje krajne desnice s Kjuanon teorijama zavere u ekstremističku ideologiju koja radikalizuje njihove sledbenike.

Neredi na Kapitolu 6. januara usmerili su pažnju na „apokaliptično orijentisanu“ globalnu krajnju desnicu, piše Njujork tajms, ističući da su ekstremisti, bez vođe ali ujedinjeni rasističkom ideologijom pojačanom na društvenim mrežama, izgradili mrežu stvarnih i onlajn veza koje brinu zvaničnike.

Pristalice rasističkih krajnje desničarskih pokreta širom sveta dele više od zajedničkog motiva, ukazuje list.

Nemački ekstremisti dolazili su u SAD na snajperska takmičenja, američki neonacisti posetili su kolege u Evropi, militanti iz različitih zemalja povezivali su se u kampovima za obuku od Rusije i Ukrajine do Južne Afrike.

Godinama su krajnje desni ekstremisti razmenjivali ideologiju i inspiracije na rubovima društva i najdubljim delovima interneta, ali su događaji 6. januara razotkrili njihov nasilni potencijal.

Mada su mnogi napad na Kapitol odbacili kao amaterizam, neki su to videli, ističe Njujork tajms, kao lekciju kako da ostvare svoje ciljeve svrgavanja demokratskih vlada na organizovanije i konkretnije načine – kao simboličnu pobedu i strateški poraz iz kojeg treba izvući pouke.

Iako je teško reći koliko su duboke i trajne veze između američke krajnje desnice i njenih evropskih kolega, zvaničnici su sve više zabrinuti zbog mreže difuznih međunarodnih veza i brinu se da bi te mreže, koje su već ojačale u Trampovoj eru, mogle biti još odlučnije posle 6. januara.

List dodaje da su kampovi za obuku izazvali zabrinutost kod obaveštajnih i bezbednosnih službi koje strahuju da bi ta aktivnost mogla postaviti temelje za organizovanije i bolje planirano nasilje.

Pojedini stručnjaci kažu da su transnacionalne veze ipak više inspirativne nego organizacione, dok sumnjaju u potencijal stvaranja trajnijih transatlantskih veza između ekstremno desnih grupa, pošto su propali svi takvi pokušaji od Drugog svetskog rata.

I među samim pristalicama krajnje desnice postoje podele oko toga da li su takvi savezi vredni ili održivi, jer je za mnoge ideja međunarodnog nacionalističkog pokreta oksimoron.

Beli nacionalisti koriste priliku da dodatno radikalizuju fragmentirani trampovski pokret, nakon što su mere velikih društvenih mreža rasule najvatrenije pristalice bivšeg američkog predsednika na marginalne platforme, piše Fajnenšel tajms, ističući da neki na ekstremnoj desnici zatvaranje društvene mreže Parler i kraj Tramovog mandata vide kao šansu da privuku i radikalizuju nove sledbenike.

Sa zabranom krajnje desnih narativa na Fejsbuku i Tviteru, kao i gašenjem Parlera zbog gubitka hostinga, Trampove pristalice, a posebno oni prihvataju Kjuanon teorije zavere, migrirali su na alternativne platforme kao što je servis za razmenu poruka Telegram, gde su se, ukazuje britanski list na navode stručnjaka, fašističke grupe brzo infiltrirale u protrampovske kanale s namerom da pristalice prethodnog predsednika SAD odvuku na ekstremnu desnicu.

Privlačenje novih sledbenika ekstremne desnice usledilo je i kako je Kjuanon ostao bez lidera Trampovim izlaskom iz Bele kuće.

Beli nacionalisti i drugi pripadnici ekstremne desnice se, prema stručnjacima koji prate teorije zavera, često podsmevaju sledbenicima Kjuanona kao naivnim ljudima i „topovskim mesom“, ali su, ukazuje list, posle nereda na Kapitolu prepoznali potencijalnu korist od njih, pošto su usled verovanja o krađi na izborima podložni uticaju antidemokratskih snaga.

Stručnjaci kažu da je prerano da se proceni koliko će ekstremna desnica biti uspešna u privlačenju Trampovih sledbenika, napominjući da su pokušaji preoblikovanja teorija zavera poput Kjunanona često nailazili na negativnu reakciju, dodaje Fajnenšl tajms, ali i ističe da je za ekstremne desničare još urgentniji problem napor Telegrama da ukine javne kanale koji promovišu nasilje.

Ipak, ističe Fajnenšl tajms, bez obzira da li će beli nacionalisti uspeti da odvuku pristalice Kjuanona dalje udesno, stručnjaci upozoravaju da su događaji od 6. januara već ostavili utisak na desničarske ekstremiste.

(Beta, Foto: AP)