Skip to main content

SHARE: Biometrijski nadzor – pokušaj države da građane tretira kao kriminalce

Aktuelno 21. сеп 2021.
2 min čitanja

SHARE fondacija oštro je danas kritikovala činjenicu da je javnom raspravom o Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima u zvaničnu proceduru ušla regulativa masovnog biometrijskog nadzora javnih prostora i zatražila od nadležnih da bez odlaganja stave moratorijum na primenu ovakvih tehnologija.

Oni su u saopštenju za javnost upozorili da je reč o naprednim tehnologijama koje omogućavaju prikupljanje i obradu velikih količina podataka o ličnosti u realnom vremenu, sa softverskim alatima za prepoznavanje lika.

“Ukoliko usvoji odredbe o masovnom biometrijskom nadzoru, Srbija će postati prva zemlja u Evropi koja sprovodi stalni, neselektivni nadzor građana u javnom prostoru”, naveo je SHARE.

Dodali su da su tehnologije koje bi se na taj način stavile na raspolaganje policiji izuzetno nametljive po privatnost, sa potencijalno drastičnim posledicama po prava i slobode ljudi i nesagledivim uticajem na demokratsko društvo.

Podsetili su da su Ujedinjene nacije i Evropska unija već zauzele stav protiv primene masovnog biometrijskog nadzora u radu policije i drugih bezbednosnih službi država.

SHARE fondacija je navela da je na upravo okončanu raspravu o Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima dostavila pravne komentare na odredbe kojima se reguliše masovni biometrijski nadzor u javnom prostoru i od nadležnih zatražila da bez odlaganja proglase moratorijum na upotrebu ovakvih tehnologija i sistema na teritoriji Srbije.

Evropska mreža EDRi, koja okuplja 45 organizacija i brojne eksperte za digitalna prava, uputila je ranije pismo Vladi Srbije i ministarstvima unutrašnjih poslova i pravde kojem je navela da su odredbe kojima je predviđeno uspostavljanje sistema za masovno prikupljanje, obradu i automatsku analizu biometrijskih i drugih osetljivih podataka o ličnosti, nespojive sa garancijama iz Evropske konvencije o ljudskim pravima, koju je Srbija ratifikovala 2004. godine.

“Predlog novog zakona o unutrašnjim poslovima vlade Srbije, predstavlja pokušaj da se prakse masovnog biometrijskog nadzora ozakone, čime bi se omogućio prodor u privatne živote građana i posetilaca Srbije u razmerama bez presedana”, upozorila je mreža EDRi.

SHARE fondacija je ocenila da vlasti u Srbiji, kroz ovakve predloge, građane tretiraju kao potencijalne kriminalce nesrazmernim zadiranjem u privatnost njihovih života.

(Autonomija)