Skip to main content

Neophodno je povećati vidljivost žena na digitalnim platformama

Vojvodina 06. мар 2023.
2 min čitanja

"Vikipedija je svet bez žena"

“Cilj našeg pisanja jeste da članci koje objavljujemo o ženama budu vidljivi, jer se potiskuju ili ih uopšte nema u obrazovanju i u javnom diskursu”, rekla je Marija Perković, jedna od urednica tekstova o ženama na Vikipediji, na medijskoj prezentaciji projekta Digitalna većina u Nezavisnom društvu novinara Vojvodine (NDNV).

Prema njenim rečima, ovaj projekat nastao je kao želja i potreba za usavršavanjem digitalne pismenosti kojom će se povećati vidljivost žena na najvećoj digitalnoj platformi na internetu – Vikipediji.

“Ovakvim tekstovima žene izvlačimo iz zaborava. Sećanje na njih nam omogućava da se snalazimo u životu danas i da ne zaboravljamo da su se žene pobunile protiv rata. Desnica to pokušava da potpisne, uzdiže se i oseća se u svakom segmentu našeg života, pa samim tim i na Vikipediji”, upozorila je Marija Perković.

Kroz platformu Digitalna većina promoviše se otvorenost, uključivanje i visoki etički standardi kao osnovni temelji svake uspešne zajednice.

O tome koji je značaj open-source platformi i svih dostupnih alata za prevazilaženje manjinskog i marginalizovanog položaja, koordinatorka projekta Marija Ratković kazala je da jedino ovakvi projekti pomažu da digitalizacija postane približno jednaka u rodnom smislu.

“ Demografska nejednakost nas pokreće jer je digitalni svet sve samo ne jednak. Manje od 9 odsto žena uređuje Vikipediju na globalnom nivou. Ako sadašnje podatke uporedimo sa 2008. godinom, shvatićemo da je ovaj procenat čak i u padu. Te godine je bilo 13 odsto žena n aistom poslu“, istakla je ona.

Marija Ratković je dodala i da je svet Vikipedije svet bez žena i da se to može videti i kroz uredništvo, odnosno odlučivanje da neke teme ostanu dostupne, a da neke budu modifikovane ili otklonjene.

Kako je navela, čak 41 odsto biografija žena nominovano je za brisanje na Vikipediji.

Na konferenciji su govorile i koordinatorka ovog projekta Ana Pejović i autorke članaka Tanja Marković i Elena Premate.

Organizatori su bili Forum ZFD i Biopolis, uz podršku organizacija European Fund for the Balkans, Wikimedia Srbija, Rekonstrukcija ženski fond, Inicijativa mladih za ljudska prava i drugih.

Vanja Velisavljev (Autonomija)