"Kada Srbija uvede sankcije Rusiji, to bi bio trenutak kada bi pokazala da želi da se integriše u EU, Tada bih mogao da verujem da u suštini žele mir".
Kosovski premijer Aljbin Kurti izjavio je da su Evropska unija i SAD bile „previše blage“ prema Srbiji i da treba da joj daju rok da uvede sankcije Rusiji.
Kurti je u intervjuu za Fajnenšel tajms rekao da Beograd treba da stane na stranu Zapada protiv Rusije kako bi uverio Kosovo da je posvećeno normalizaciji odnosa.
Brisel i Vašington „treba da promene svoj pristup i daju vremenski okvir Srbiji da uvede sankcije Ruskoj Federaciji i da prestane da sedi na tri ili četiri stolice“, kazao je Kurti.
„Kada Srbija uvede sankcije Rusiji, to bi bio trenutak kada bi pokazala da želi da se integriše u EU, a Srbija bez Rusije ne može da bude pretnja bezbednosti kontinenta. Tada bih mogao da verujem da u suštini žele mir“, rekao je kosovski premijer.
Povodom upada kosovske policije u nekoliko fiijala banke Poštanska štedionica na severu Kosova prošle sedmice, Kurti je rekao da ograničenje upotrebe dinara proizilazi iz kosovskog ustava, koji predviđa samo jedno sredstvo plaćanja i dodao da dve trećine Srba dobija beneficije od Kosova u evrima.
Kurti je odbio da kaže kada će Priština povući specijalne snage iz opština na severu Kosova, insistirajući da Srbi povlače pritužbe na njihovo prisustvo.
Fajnenšel tajms podseća da Srbija odbija da uvede sankcije Rusiji, ali da je dozvolila da se Ukrajini isporuči municija proizvedena u Srbiji. List navodi da Vučić održava bliske odnse sa Moskvom i Pekingom dok teži članstvu u EU i konstruktivnim odnosima s Vašingtonom.
Odnosi Kurtija s Briselom i Vašigtonom su veoma zategnuti zbog, po mišljenju zapadnih zvaničnika, kontraproduktivnih pokušaja Kurtija da pojača kontrolu Prištine u mestima sa srpskom većinom, navodi Fajnenšel tajms.
Kosovski premijer je priznao da ponekad postoje razlike s njegovim evropskim i američkim saveznicima „kada su u pitanju strategije, operacije i taktike na terenu na jednoj strani, i kada su u pitanju odnosi sa Srbijom“, ali da nema razlika po pitanju vrednosti ili principa.
On je kazao da je „meki“ pristup Zapada „posledica velikih nada da će Srbija pre nego kasnije uskočiti u zapadni demokratski tabor“.
„Po mom mišljenju, predugo samo čekali da bismo i dalje imali nadu“, rekao je Kurti.
(Dnevni evropski servis, Foto: Beta/AP)