Skip to main content

BORO KONTIĆ: I poslije Zadruge Zadruga

Stav 29. мај 2023.
3 min čitanja

"Može li se, tako do zuba naoružana Srbija, odbraniti od same sebe? Od sebe obilježene TV Zadrugom, Farmom, ali bome više devedesetim prošlog vijeka"

Eto nije Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije ukinuo notornu TV Zadrugu. Nego je odluku o tome, kao, donio vlasnik PINK-a, Željko Mitrović. Ali, pazi sad ovaj detalj! Izlazeći pred javnost s ovom odlukom, Mitrović naglašava da je odluku donio “jer mi je to preporučio predsednik Srbije, Aleksandar Vučić“. Koliko se to hoće predstaviti važnim, ilustrira činjenica da je vijest osvanula na naslovnici prijestoničke Politike.

A šest godina ranije, isti Željko Mitrović se na panelu obavezujućeg naslova „Budućnost televizije“ (Rovinj Weekend Media Festival, oktobar 2017.) predstavljao kao samostalna medijska zvijezda. Nadobudno izložio prisutnim novinarima medijski recept: brojke i rejting! Promovirao je Zadrugu. Sipao kao iz rukava brojke. Uloženo je 10 miliona eura. Emituje se 10 sati dnevnog programa. Produkcijski se mogu mjeriti sa prvih pet u svijetu. 26 studija, sva neophodna scenska i studijska oprema, više od 1000 ljudi. Ograničenja nemamo! egzaltirao je Željko Mitrović. Rečenica kakvu sebi mogu dozvoliti oni iza kojih neko „debelo“ stoji.

Višnja na Mitrovićevu tortu bilo je: “Najbolje poznajemo mentalitet, slabosti i sve ostale posebnosti ove populacije kojoj se obraćamo“. Srbiju, dakle. Ambicioznije: region?

Da podvučemo: Najbolje poznajemo!

Sa vremenske distance, odnosno u kontekstu Vučićeve paternalističke preporuke Mitroviću 2023, logično je upitati: je li se pod subjektom čiji je predikat („najbolje“)„znamo“ podrazumijevao i Aleksandar Vučić? I tada predsjednik Srbije. Da li ovo nedefinisano „mi“ iz 2017. podrazumijeva Aleksandra Vučića? Onaj ko je 2017. pokrenuo projekat jer „najbolje poznaje mentalitet, slabosti i sve ostale posebnosti populacije kojoj se obraćamo“, logično je, sticajem novih a nepredviđenih okolnosti, 2023. projekat preporučuje ukidanju?

Zašto Vučićeva preporuka Mitroviću da ukine Zadrugu nije ostala njihova interna stvar ? Koja ne dospijeva u javnost. Niti „procuri“. Zašto ukidanje Zadruge vlasnik PINK-a nije predstavio kao ličnu, samostalnu odluku? Pa razmislimo sami bez da nam on odgovori. Ovako dobijate sliku Vučića duboko nadnesenog nad voljenu Srbiju. On osluškuje njene potrebe, boli, stremljenja, nade, on djeluje u skladu s tim. Ali je demokrata i ne diktira drugima odluke koje nisu u njegovom predsjedničkom domenu. Ne tiču se njegovih ovlasti. Tek brižno savjetuje i sugeriše. Očinski sugeriše. Famozno „ako me se sete“ s Vučićem stiče parafrazu u „ako me poslušaju poslušaju“. A poslušaju ga, gle! Kao što su ga poletno poslušali svi oni što su napunili autobuse na putu za Beograd, na miting Srbija nade. Naprosto, Vučić je očinski artikulisao ono što oni nemušto hoće i žele ali ne znaju reći niti odlučiti. Dirljivo do boli!

A onomad, iste one jeseni 2017. kada je startala Zadruga, u Beogradu su organizovani protesti pred PINK-om. „Ovako više ne može“ poručili su protestanti upozoravajući da se od Srbije želi napraviti TV rijaliti. Mitrović im je odgovorio emitovanjem klasične muzike. „Da ih ispovociram“, izjavio je i zaprijetio da ako neko napadne njegove uposlenike „ sam ću organizovati odbranu, tako da me u tom smislu ne zanimaju ni društvo ni država“. Aleksandar Vučić mu, gle neobičnosti, tada ništa nije sugerisao!? On koji je i „društvo i država“!

Eh, da! Ipak je to 2017. godina. Još se ni u noćnim morama ne mogu zamisliti ovi „nemili događaji“ iz 2023. Zbog kojih je, tih „nemilih događaja“, najbezbolnije ukinuti TV Zadrugu, i ostalo medijsko smeće. Stostruko bezbolnije nego pomenuti da je Vučić ne tako davno, primjerice, imperatorski izjavio: „Naoružani smo do zuba“. Uzgred, bio je tom prilikom uz njega Milorad Dodik. Te vazalski dosolio: „Srbija može da se odbrani od bilo koga.“ Ne bijaše trećeg da upita: A može li se, tako do zuba naoružana, odbraniti od same sebe? Od sebe obilježene TV Zadrugom, Farmom, ali bo’me više devedesetim prošlog vijeka itd…

U svakom slučaju: evo još jednom zbogom zadruzi. Bila je to nekoć, prije ove PINK-ove, seoska zajednica porodica organizovanih po patrijarhalnom principu. Vođa, potčinjeni članovi, zajednička stoka, zemlja i novac. Ugasila ih je dinamika novog vijeka. Modificirano obnovljena je na ovdašnjem prostoru 1948. Titova Jugoslavija je Staljinovom Sovjetskom Savezu otposlala ono famozno „NE“. Da bi se ipak dokazalo Velikom Bratu kako se nije skrenulo sa socijalističkog (pravog) puta u komunizam, jugoslovenski komunisti su agresivno insistirali na slijeđenju sovjetskog koncepta zadruge i kolektivizaciji sela. U mojoj crnogorskoj porodičnoj historiji se bilježe četiri mjeseca koje je moj đed proveo u nikšićkom zatvoru jer je odbio da uđe u takvu zadrugu. Nekako čvrsto vjerujem da bi danas jednako odbio ući u Otvoreni Balkan. Jer, da se ne zavaravamo: zatvaranje PINK-ove Zadruge je tek gesta kojom se hoće skrenuti pogled sa mnogo čega bitnijeg pa i sa Otvorenog Balkana. Možda bi dodatna definicija za ovu dubiozu, u novonastalim medijskim okolnostima mogla biti: i nakon zadruge zadruga.

(Gradski portal)