Skip to main content

Profesori i istraživači iz cele zemlje pokrenuli peticiju za odbranu visokog obrazovanja u Srbiji

Građani 18. maj 2025.
2 min čitanja

"Nismo se uplašili i nismo odustali. Nećemo se uplašiti i nećemo odustati"

Akademske mreže slobodnih i pobunjenih državnih univerziteta u Srbiji pokrenuli su akciju potpisivanja peticije “za odbranu visokog obrazovanja u Srbiji”, u kojoj su ponovili da zahtevaju ispunjavanje studentskih zahteva, uključujući i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, prekid pritisaka vlasti na univerzitete, kao i oslobađanje “političkih zatvorenika”.

“Mi, zaposleni u visokoškolskim ustanovama, odlučno stojimo uz svoje studente u zajedničkoj borbi za bolje društvo. Ne pristajemo da izneverimo vlastite studente ni vlastitu profesiju. Nismo se uplašili i nismo odustali. Nećemo se uplašiti i nećemo odustati”, naveli su u tekstu peticije.

Dodali su da izražavaju duboku zabrinutost zbog informacija da se priprema donošenje novog Zakona o visokom obrazovanju, u izuzetno kratkom roku, a koji bi – ukoliko bude usvojen – doveo do trajne i nepovratne erozije javnog visokog obrazovanja.

“Ovaj Zakon predstavlja fundamentalni napad na autonomiju univerziteta, akademske standarde i javnu funkciju visokoškolskih ustanova. U pitanju nije reforma, već demontaža”, ocenili su.

Naveli su da svako insistiranje na nelegalnoj i nelegitimnoj onlajn nastavi, koja nema uporište u zakonima ni podršku studenata u blokadi, vide kao “poslednji pokušaj vlast da uruši sistem visokog obrazovanja”.

“To urušavanje počelo je sramnom Uredbom 5/35, neisplaćivanjem sredstava za materijalne troškove, nezakonitim umanjenjem plata univerzitetskom nastavnom osoblju i najavama ukidanja finansiranja državnih visokoškolskih ustanova. Fingiranje nastavnog procesa nanosi štetu studentima, nastavnicima i čitavom društvu. Fingirane diplome su nas i dovele do situacije u kojoj je svaki korak opasan po život”, piše u tekstu peticije.

Dodali su da zahtevaju i obustavljanje svih pokušaja komercijalizacije i privatizacije visokog obrazovanja kroz zakonske i organizacione promene koje marginalizuju društvenu i naučnu misiju univerziteta.

“Ova borba se ne vodi za privilegije, već za pravo na obrazovanje kao javno dobro”, poručili su.

Peticiju su pokrenuli Pobunjeni univerzitet Beograd, Slobodni univerzitet Kragujevac, Slobodan univerzitet Novi Sad, Slobodni univerzitet Niš, Forum Univerziteta umetnosti u Beogradu, Slobodni Državni univerzitet Novi Pazar, Proaktiv Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.

Zaposleni na univerzitetima peticiju mogu potpisati OVDE.

(Autonomija)