Skip to main content

U Mađarskoj protest protiv vlasti, podrška građana nezavisnim medijima

Planeta 18. maj 2025.
2 min čitanja

U parlamentu podnet nacrt zakona koji bi omogućio vladi da prati, ograničava, kažnjava i potencijalno zabranjuje medije i nevladine organizacije koje smatra pretnjom suverenitetu zemlje

Oko 10.000 ljudi okupilo se u Budimpešti protiv nedavnih akcija desničarske populističke vlade koja ograničava osnovna prava i obračunava se sa nezavisnim medijima.

Protest, najnoviji u nedavnom talasu antivladinih demonstracija, usledio je nekoliko dana nakon što je poslanik iz stranke premijera Viktora Orbana podneo nacrt zakona koji bi omogućio vladi da prati, ograničava, kažnjava i potencijalno zabranjuje medije i nevladine organizacije koje smatra pretnjom suverenitetu zemlje.

Očekuje se da će zakon, koji je upoređen sa ruskim zakonom o „stranim agentima“, biti usvojen u parlamentu gde vladajuća stranka Fides ima dvotrećinsku većinu.

Mnogi Orbanovi protivnici ga smatraju jednom od najrepresivnijih politika koje je dugogodišnji lider usmerio prema svojim kritičarima u poslednjih 15 godina svoje vladavine.

Demonstranti su danas ispunili trg pored mađarskog parlamenta u centru Budimpešte kako bi osudili zakon, koji bi omogućio vladi da stavi na crnu listu organizacije koje primaju bilo kakvu finansijsku podršku van Mađarske i da ih podvrgne nametljivom praćenju, pretresu, velikim novčanim kaznama i mogućim zabranama njihovih aktivnosti.

Političari u Orbanovoj stranci, kao i Kancelarija za zaštitu suvereniteta, kontroverzno vladino telo zaduženo za identifikaciju navodnih pretnji suverenitetu Mađarske, identifikovali su brojne medije i antikorupcijske organizacije za koje tvrde da služe stranim interesima.

Orban godinama sprovodi represivne mere protiv nevladinih organizacija i nezavisnih medija, donoseći zakone za koje kritičari kažu da imaju za cilj da stigmatizuju i ometaju grupe koje pružaju zaštitu ženama i manjinama, nude pravnu i pomoć u oblasti ljudskih prava i razotkrivaju korupciju zvaničnika.

Zakon koji je predstavljen prošle nedelje daje široku definiciju šta predstavlja pretnju suverenitetu.

Organizacije mogu biti meta ako se protive ili prikazuju u negativnom svetlu vrednosti kao što su demokratski karakter Mađarske, nacionalno jedinstvo, tradicionalne porodične strukture ili hrišćanska kultura, što sugeriše da bi se čak i legitimna kritika vladine politike mogla tretirati kao pretnja nacionalnoj bezbednosti.

Današnji protest usledio je posle dva i po meseca nedeljnih protesta protiv zakona protiv zajednice LGBTQ+ usvojenog u martu, kojim su zabranjeni parade ponosa i dozvoljeno je vlastima da koriste softver za prepoznavanje lica za identifikaciju pojedinaca koji prisustvuju takvim skupovima.

Mađarska vlada tvrdi da je njena politika o pravima zajednice LGBTQ+ neophodna za zaštitu dece od onoga što naziva „rodnim ludilom“.

Mnogi kritičari veruju da su mere osmišljene da podstaknu animozitet prema seksualnim manjinama i pomognu Orbanu da mobiliše svoju desničarsku bazu pred izbore sledeće godine.

(Beta/foto: Automomija)