Skip to main content

Premijerno izveden pozorišni performans “Biti žena“ u SNP-u

Kultura 13. феб 2024.
2 min čitanja

"Borba za pravo za novi identitet žene tiče se ne samo žene već i muškarca"

Pozorišni performans “Biti žena“, koji je rađen po fragmentima tekstova iz nagrađenih drama poznatih srpskih dramskih spisateljica, premijerno je izveden večeras na Kamernoj sceni Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.

„Navikli smo da se žene bore za prava žena i da žene govore o položaju žena. Želimo to da promenimo jer se borba za pravo za novi identitet žene tiče ne samo žene već i muškarca… Zato želimo da se heteroseksualni muškarac suoči sa pitanjem na isti način na koji se sa time suočavaju žene u svojoj borbi“, navodi se u pratećem materijalu uz rpedstavu.

„Šta žena ima da kaže o ženi kroz svoje ženske likove? Kako se menjala svest o ulozi žene u društvu iz perspektive naših dramskih spisateljica od kraja 19. veka do danas? Šta ženu određuje kao ženu? Da li se značenje ’biti žena’ menjalo sa protokom vremena i na koji način?“, piše u materijalu.  

U predstavi učestvuju studenti glume i multimedijalne režije Akademije umetnosti u Novom Sadu iz klase profesora Nikite Milivojevića, Borisa Isakovića i Borisa Liješevića.

U predstavi igraju Nevena Kovačević, Milena Dautović, Una Beić, Vladimir Beljić.

Reč je o fragmetima iz drama koje su pisale Danica Bandić Telečki, Natalija Arsenović, Milica Jakovljević Mir-Jam, Ljubinka Bobić, Vida Ognjenović, Mirjana Ojdanić, Mirjana Bobić Mojsilović, Jelena Kajgo, Milica Piletić, Milena Marković, Danica Nikolić Nikolić, Ljubinka Stojanović, Maja Pelević, Milena Depolo, Minja Bogavac, Iva Brdar, Neda Radulović, Olga Dimitrijević, Tanja Šljivar, Gorana Balančević, Tijana Grumić i Svjetlana Đurić.

Dramaturgiju i režiju ovog pozorišnog performansa potpisuje Ivan Pravdić, šef katedre za dramaturgiju Akademije umetnosti u Novom Sadu, koji je i narator u predstavi.

Pozorišni performans “Biti žena” je deo projekta “Istorija i identitet umetnice u srpskoj modernoj umetnosti – kreiranje izvora za naučnu i umetničku transpoziciju – ARSFID”, koji je finansiran sredstvima Fonda za nauku Srbije.

Nosilac projekta je Akademija umetnosti u Novom Sadu, a partneri su Fakultet muzičke umetnosti Beograd i Institut za književnost i umetnost Beograd.

(Autonomija, foto: Tijana Borbelj)