Savetnik Unicefa za imunizaciju Dragoslav Popović rekao je danas da je delta soj korone sve brži i da se očekuje četvrti epidemijski talas.
„Ovo će biti talas nevakcinisanih, oni će da generišu ovaj soj virusa i možda neki novi soj koji će se pojaviti“, naveo je Popović.
Prema njegovim rečima, najvažnije su prva i druga doza vakcine i da se vakcinišu oni koji to nisu uradili, a tek onda će se sagledavati ko bi mogao da bude kandidat za treću dozu.
„Stariji su kandidati za treću dozu, jer im je imuni odgovor usporeniji, ali oni su već primili dve doze i ne vidim problem da prime i treću“, rekao je Popović.
On je podržao obaveznu vakcinaciju za zdravstvene radnike, koju su uvele pojedine zemlje i dodao da su neke stvari postavljene naopačke.
„Niko nema pravo da širi virus i predstavlja opasnost po druge ljude. Pre svega treba zdravstveni radnici da se vakcinišu, oni su na prvoj liniji fronta“, naglasio je Popović.
Кada je reč o vakcinaciji dece, naveo je da je u Srbiji počela vakcinacija te populacije.
„I kod nas je taj proces krenuo. Кad i najmlađi budu zaštićeni to će doprineti kolektivnom imunitetu“, rekao je Popović.
Govoreći o mešanju vakcina, ukazao je da to nije ništa novo.
„Nemačka kancelarka Angela Merkel primila je dve različite vakcine da bi dala primer. Sagledavamo sve dokaze iz zemalja koje rade studije. Odmerićemo da li nam treba to i daćemo preporuke“, istakao je Popović.
Studija: Mladi mogu da imaju ozbiljna oštećenja organa nakon preležanog kovida-19
Mlade osobe hospitalizovane zbog kovida-19 u pođednakoj su mogućnosti da im se stanje zakomplikuje kao i osobe starije od 50 godina, pokazali su rezultati istraživanja koje su radili istraživači sa sedam univerziteta u Velikoj Britaniji.
Četiri od 10 osoba između 19 i 49 godina imale su tokom lečenja problema sa bubrezima, plućima i drugim organima, prenosi BBC.
U istraživanje je bilo uključeno 73.197 osoba u 302 bolnice u Velikoj Britaniji tokom prvog talasa koronavirusa 2020. godine.
„Poruka je da ovo nije bolest koja pogađa samo starije i ranjive“, rekao je profesor Kalum Sempl koji je vodio istraživanje.
On je dodao da kovid-19 nije običan grip i da su komplikacije primećene kod mnogo mladih osoba, a kod nekih je potrebno lečenje oštećenih organa i posle preležane zaraze.
Polovina ispitanika je imalo bar jednu komplikaciju tokom lečenja kovida-19.
(Beta, foto: N1)