Grupa nevladinih organizacija upozorila je danas da predložene izmene zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, ugrožavaju dostignuti nivo prava građana na pristup tim informacijama.
Organizacije civilnog društva okupljene u Koaliciji za slobodu pristupa informacijama, Koaliciji za pristup pravdi, Koaliciji za slobodu medija i Nacionalni konvent o EU ocenile su da nacrt tog zakona ne sadrži rešenja za neke od „najkrupnijih problema“ u ostvarivanju prava građana na pristup informacijama od javnog značaja.
„Nacrt zakona ne donosi unapređenja u nekim oblastima koje su prepoznate kao naročito problematične, uključujući pravo na žalbu u situacijama kada zahteve za pristup informacijama ignoriše vlada ili neka od njenih službi“, stoji u saopštenju.
NVO su ocenile i da bi uvođenje predloženih rešenja bilo neustavno jer se nacrtom zakona predlaže uvećanje broja osnova za ograničenja prava na pristup informacijama, poput propisivanja mogućnosti da organ uskrati informaciju tražiocu ukoliko bi se na taj način ugrozio položaj na tržištu društava kapitala, ili ukoliko bi se time povredio poslovni interes pravnih ili fizičkih lica.
„Posebno zabrinjava brisanje dužnosti da organ sprovede test javnog interesa pre nego što uskrati informaciju zbog toga što je reč o tajnim podacima. Time se otvaraju vrata za širenje postojeće loše prakse da se pod velom tajnosti od građana kriju informacije koje su od javnog značaja“, ocenile su organizacije civilnog društva.
Navele su da je sporno i to što je nacrtom zakona predviđeno da političke stranke i verske zajednice nemaju obavezu dostavljanja informacija građanima, medijima ili drugim tražiocima koji su zainteresovani za njihov rad, čak ni u slučaju kada su većinski finansirane iz javnih izvora, a podatke o korišćenju tih sredstava nisu dostavili državnim organima.
„Takođe, izuzimanjem Narodne banke Srbije iz nadležnosti poverenika, dodatno se otežava i produžava postupak dobijanja informacija o radu ove institucije“, piše u saopštenju.
NVO su pozvale sve organizacije, strukovna udruženja, medije, aktiviste i pojedince da aktivno učestvuju u procesu javne rasprave o nacrtu zakona i da svoje komentare i sugestije pošalju Koaliciji za slobodu pristupa informacijama.
(Beta)