Skip to main content

Minut ćutanja u Berlinu za novosadske žrtve, podrška studentima i učenicima

Planeta 20. дец 2024.
3 min čitanja

"Verujem u omladinu, to je motor od kojeg treba da krene promena. Okupili smo se da deca u Srbiji vide da nisu sama"

Građani Srbije koji žive u Berlinu danas su se okupili ispred Brandenburške kapije i minutom ćutanja odali poštu žrtvama obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Na skupu je iskazana solidarnost sa studentima u Srbiji i poručeno im da nisu sami.

Okupljeni su držali transparente krvavih otisaka dlanova i poruke napisane na srpskom i nemačkom jeziku „Hrabar um menja svet. Bravo omladino!“, „Gubite se iz života naše dece“, „Sad ili nikad, zaustavimo Vučića“, „Tužioci zagrejte stolice“, „Podrška srpskim studentima“, „Korupcija ubija“.

Podrška građana Srbije koji žive u Berlinu, foto Tanya Subotić

A okupljenima su podeljeni i božićni keksići u obliku otiska dlana koji je obojen crvenom bojom.

Božićni keksići u obliku simbola protesta, foto Autonomija

Prevoditeljka Elvira Veselinović i glumac Dejan Bućin su pred oko 150 građana pročitali isti tekst na srpskom i nemačkom jeziku.

„Izražavamo punu solidarnost sa istrajnim studentkinjama i studentima u Srbiji, koji već nedeljama svojim postupcima pokazuju visok stepen promišljenosti i upornosti u borbi za pravdu. Neka naju da i dijaspora podržava blokade, štrajkove i proteste do krajnjeg ispunjenja svih zahteva. Svi vi na ulicama gradova Srbije, u amfiteatrima fakulteta i ispred njih, svi na njivama i u fabrikama, znajte da pomno pratimo dešavanja u Srbiji. Zabrinuto opažamo u kojoj meri vas ućutkuju, prisluškuju i na najperfidniji način provociraju. Izdržite“, poručeno je sa skupa.

„Pravda će uvek naći svoj put. zajedno jačajmo nadu i angažman za bolji svet“, zaključeno je u pročitanom tekstu, nakon čega je održan minut ćutanja za nastradale prilikom pada nadstrešnice Železničke stanice.

Obraćanje Elvire Veselinović okupljenima, foto Tanya Subotić

Nađa, učenica srednje škole, koja je pre nekoliko godina sa majkom otišla iz Novog Sada u neko bolje sutra, rekla je na skupu da je došla da podrži mlade iz Srbije.

„Želim da studentima pružim podršku, nadajući se promenama koje će omogućiti da mladi ljudi, studenti i učenici ne moraju da napuštaju državu tražeći sigurnost, bezbednost i pravičnost. Nadam se i da će napokon ove blokade i protesti naterati vlast na odgovornost kako u budućnosti građani ne bi imali strah da će im nešto pasti na glavu“, dodala je Nađa.

Podrška građana Srbije koji žive u Berlinu, foto Tanya Subotić

Elvira Veselinović, koja je od 1978. do 1989. godine živela u Novom Sadu, kaže za Autonomiju da je ideja za okupljanjem potekla spontano odmah nakon pada nadstrešnice, 1. novembra, a da je sada ona odlučila da prijavi skup. O tome je obavestila svoje prijatelje, oni svoje i neočekivano se kod jedne od najposećenijih lokacija u Berlinu, Brandenburške kapije, pojavilo oko 150 ljudi.

Elvira je, kaže, emotivno vezana za samu železničku stanicu jer je živela u njenoj blizini, a i veoma često ju je i posećivala jer je putovala za Berlin.

„Stanica je simbol moje mladosti. Pošto je mama bila iz Istočne Nemačke, stalno smo putovali vozom jer je, iako dugačko, bilo jeftino i zabavno. To je bio voz koji je saobraćao od Bugarske do Švedske, preko Beograda i Novog Sada. U njemu su bile diplomate i njihove porodice. Tako mi je Berlin bio konceptualno bliži. I baš smo letos suprug i ja putovali vozom od Novog Sada do Beograda i evocirala sam sve uspomene“, prisetila se.

Podrška građana Srbije koji žive u Berlinu, foto Tanya Subotić

Upravo zbog toga je želela da na neki način da i iz Berlina oda poštu stradalima u tragičnom urušavanju nadstrešnice. A onda su počeli protesti, pobudnili su se studenti, učenici.

„To je odlično. Verujem u omladinu, to je motor od kojeg treba da krene promena. Verujem u nekrvavu revoluciju. Mi smo se okupili jer smo želeli da deca u Srbiji vide da nisu sama“, dodaje.

(Autonomija, foto Tanya Subotić)