Skip to main content

Korać: Vučić želi da stavi Crnu Goru pod svoju kontrolu

Aktuelno 15. авг 2021.
3 min čitanja

Premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić gura Crnu Goru u građanski rat, rekao je profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu i bivši potpredsednik Vlade Srbije, Žarko Korać. Korać je, za Gradski portal, poručio da veruje da aktuelna vlast više nije samo neodgovorna, već i opasna. Destabilizacija Crne Gore i najavljeno ustoličenje na Cetinju idu na ruku stranim faktorima, prvenstveno srpskim nacionalistima, a moguće i Rusiji. U svemu, tvrdi, ulogu ima i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

On je ocenio da hirotonisanje Joanikija na Cetinju predstavlja pokušaj vlasti da pokaže snagu, „čak i po cenu otvorenih sukoba unutar Crne Gore“.

„Umesto da trezveno razmisli, jer mu je to dužnost i obaveza, da izbegne sukobe unutar svoje države, Krivokapić daje veoma militantnu izjavu kojom provocira crnogorske građane. Vlast se pravi da ne vidi da će doći do veoma ozbiljnih konflikata, bez obzira na jasne znakove upozorenja da će na Cetinju biti mnogo ljudi koji se protive ustoličenju vladike Joanikija. Hirotonisanje može da bude bilo gde, a većina vladika SPC se hirotoniše u Sabornoj crkvi u Beogradu. Vladika Bački ne hirotoniše se u Novom Sadu, već u Beogradu, pa sve deluje kao svesno nastojanje da se uđe u konflikt sa dalekosežnim posledicama po mir i stabilnost Crne Gore“, upozorio je Korać u intervjuu za Gradski portal.

On je naveo i da se bivša vlast, otkako je izgubila izbore, ponaša pasivno, iako, kako kaže, vreme i okolnosti zahtevaju od DPS-a i njenih tradicionalnih partnera da se ophode kao prava opozicija, da budu aktivni, iznose kontra predloge i kritikuju Vladu.

„Način na koji opozicija ne reaguje na ovo što se priprema na Cetinju deo je istog problema. DPS očito ne možete da prihvati poziciju u kojoj se našao. Trebalo bi da se ugleda na manje stranke koje su bile deo koalicije na vlasti, poput SD-a, koji dosta pazi šta govore, ali su mnogo aktivnije reagovali. U DPS-u ima mnogo iskusnijih političara koji su svesni šta se može dogoditi na Cetinju. Međutim, i oni žive u Crnoj Gori i svi će snositi konsekvence ako dođe do negativnosti i nepoželjnih posledica“, ukazao je Korać.

Dodaje da ćutanje predsednika Crne Gore Mila Đukanovića pokazuje da je on itekako svestan kuda vodi ova konfrotacija.

„Ključno pitanje za građanske stranke na vlasti koje više ne smatram građanskim – a tu mislim na URU, naročito Demokrate, jer su mnogo veća partija – je da li oni vide kuda ovo vodi i da li su saglasni sa ovim što se dešava. Pročitao sam da vaša bezbednosna agencija, što je nekada bila UDB – a, ide i privodi ljude na Cetinju i tako dodatno razdražuje i potpaljuje atmosferu. Ne znam zašto bi bio neprijatelj države pojedinac koji kaže da je protiv toga da se na Cetinju hirotoniše srpski vladika, koji se uvek hirotonisao u Beogradu“, istakao je.

Korać je ocenio da su poruke premijera Krivokapića u ovom slučaju „bile najtvrđe i najjasnije“, što smatra veoma opasnim.

„To što radi vidim kao pokušaj da se dođe do konflikata koji bi u nekoj svojoj izvedbi mogao ličiti na građanski rat u Crnoj Gori… Suština je, da ako imate državnika koji svesno ide u konflikt, i to ne onaj koji ne možete da izbegnete, nego ga apsolutno stvarate, onda vi više nemate neodgovornu vlast, već imate opasnu vlast. Krivokapić, koji često ne zna šta govori, pokazuje se kao veoma opasan čovek koji svesno ide u konflikt“, upozorio je on.

Napominje da je centralno pitanje kome taj konflikt odgovara.

„Ovde veliku ulogu igra crkva Srbije koja misli da time što će na Cetinju hirotonisati Joanikija može čitavu državu prevesti na ‘pravu stranu’. Očekujem zrno razuma od SPC, iako ga za sada ne vidim. Nefunkcionalna i podeljena Crna Gora odgovora samo spoljnim faktorima. Sumnjam da su ti faktori sa Zapada, koji je dobronameran prema ovom regionu. Ovakva Crna Gora odgovara srpskim nacionalistim, moguće i Rusiji“, smatra Korać.

On je dodao da postoji mnogo elemenata koji pokazuju da Vučić želi da stavi Crnu Goru pod svoju kontrolu.

„Ključno pitanje je: da li oni prihvataju postojanje crnogorske nacije? Da li oni misle da su Crnogorci Srbi, koji su malo skrenuli u stranu. Odavno slušam priču da je Crnogorce izmislio Đilas, iako crnogorska nacija postoji mnogo pre Đilasa. To je mračan idejni i politički paket. Oni misle da su Srbi u Crnoj Gori većinski narod i nećete naći ni u ozbiljnim medijima u Srbiji rezultate popisa u Crnoj Gori. U najboljem slučaju se pozivaju na srpski jezik, ali nacija i jezik nisu isto. Austrijanci govore nemački, ali su ozbiljna nacija. Kao da kažete da ne postoji američka nacija jer govore engleskim jezikom. Prvo stvorite lažni narativ, a onda se postavljate kao čovek koji će popraviti tu istorijsku nepravdu. Politički je to nerešivo i preambiciozno jer ako je početna pretpostavka pogrešna, tada su pogrešni i svi naredni koraci“, ocenio je Korać.

(Autonomija/Gradski portal, foto: Medija centar Beograd)