Skip to main content

Komandant EUFOR-a u BiH: Možemo reagovati u svakom trenutku

Aktuelno 03. нов 2021.
2 min čitanja

Komandant EUFOR-a u BiH general Aleksandar Placer izjavio je da u BiH ne postoji nikakva vojna pretnja, navodeći da je opšta situacija u toj zemlji stabilna.

Placer je odbacio mogućnost slanja trupa EUFOR-a u Brčko, mesto koje deli Republiku Srpsku na dva dela, ocenivši da bi takav potez doprineo više eskalaciji nego smirenju stanja u BiH.

„Stalno me pitaju o prelasku trupa u Brčko i do danas nisam sasvim shvatio odakle je došao taj zahtev. Mi smo tamo i trenutno ne vidimo potrebu za dodatnim prisustvom trupa“, kazao je on za austrijski Standard.

Komandant EUFOR-a u BiH je rekao da je osnovna misija tih snaga održavanje bezbednog i stabilnog okruženja, navodeći da uz 600 operativnih pripadnika, EUFOR ima dovoljno rezervnih snaga koje se po potrebi mogu angažovati u bilo kom trenutku.

Navodeći da se međunarodna zajednica izjasnila protiv „okupacijskog scenarija“ u BiH, prepustivši odgovornost za državu vlastima, Placer je istakao da ne vidi potrebu da se to menja.

Dodao je da bi u slučaju potrebe rezervne snage mogle doći iz drugih zemalja Balkana, kao i da bi se mogao koristiti KFOR s Kosova.

„Osim toga, još uvek u potpunosti postoji strateška rezerva izvana. Po potrebi se može pozvati još hiljadu vojnika, a to se može i povećati“, kazao je Placer.

On je naveo da se EUFOR „priprema za određene scenarije“, dodavši da je na vojnu vežbu ove godine, kao rezervni sastav, došlo oko 700 vojnika.

„To je bila planirana vežba koja nam je pokazala da su EU i međunarodna zajednica sposobni delovati“, istakao je komandant EUFOR-a.

Naglasio je da EUFOR može samoinicijativno reagovati, ako komandant tih snaga vidi da je ugroženo sigurno i stabilno okruženje u BiH, za šta mu, kako je naveo, ne treba dopuštenje Brisela.

„Osim toga, u svakom trenutku možemo vršiti i nenajavljene inspekcije na području celokupnog sektora naoružanja“, rekao je Placer.

On je kazao da su mandat EUFOR-a i njegovi zadaci „potpuno odvojeni od civilnih zadataka Visokog predstavnika“.

„S vojnog gledišta, ne bi bilo nikakve razlike da se iz teksta mandata EUFOR-a izbrišu reference na OHR kako bismo produžili našu misiju. Da li bi to naštetilo Dejtonskom sporazumu, drugo je pitanje. Ne mogu to proceniti“, naveo je Placer.

Komandant EUFOR-a još je kazao da ne vidi nikakav problem u vezi s tim što policija u RS koristi „duge puške“.

„Vrsta opreme koju koristi policija u Republici Srpskoj odgovara međunarodnim standardima. I u Austriji imamo duge puške“, naveo je Placer.

(Beta, ilustracija: Pixabay)