Skip to main content

Izveštaj ECRI o Srbiji: Segregacija Roma raste; doneti zakon o istopolnim zajednicama

Građani 27. јун 2024.
2 min čitanja

"Govor mržnje protiv Roma i drugih etničkih manjina, LGBTI zajednica i izbeglica/migranata i dalje se javlja u političkom i drugim javnim diskursima"

Iako se položaj Roma u društvu popravlja, govor mržnje prema ovoj etničkoj grupi i dalje je široko rasptrostranjen. Takođe, segregacija Roma u obrazovanju se povećava, a stambeno pitanje je uglavnom nerešeno. Predrasude prema LGBTI populaciji ostaju nerešene, te je hitno neophodno podneti nacrt zakona o istopolnim zajednicama Narodnoj skupštini, zaključak je izveštaja Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI), a koja je telo Saveta Evrope.

Od 2017. godine, kako je navedeno u saopštenju ovog tela, napredak je postignut u Srbiji i razvijene su dobre prakse u nekoliko oblasti, ali neka pitanja i dalje izazivaju zabrinutost i trebalo bi ih rešiti.

Ovo telo Saveta Evrope uočilo je napredak u sledećim oblastima: “diskriminatorni sadržaj u udžbenicima i nastavnom materijalu je uklonjen. Preduzete su inicijative koje imaju za cilj promovisanje jednakosti LGBTI osoba na radnom mestu. U decembru 2020. godine, Narodna skupština je uvela Kodeks ponašanja za poslanike. Razvijen je program obuke o zločinima iz mržnje za službe za gonjenje. Preduzete su posebne mere za diverzifikaciju policijskih snaga zapošljavanjem pripadnika manjinskih populacija”, navodi se u saopštenju.

Kada se govori o uključivanju Roma u društvo, po izveštaju postoji napredak i u ovoj oblasti.

“Ostvaren je napredak u obezbeđivanju bolje prisutnosti Roma u predškolskim ustanovama i školama. Vlasti su takođe uvele Jedinstveni obrazovni broj za svakog učenika i podržale upis Roma u srednje škole putem posebnih mera i stipendija. Takođe, postignut je značajan napredak u rešavanju problema nedostatka ličnih identifikacionih dokumenata za Rome”, zaključci su izveštaja ECRI.

„Zakon o socijalnoj kartici pogodio najranjivije“

U isto vreme, kako se navodi, predrasude prema LGBTI osobama i dalje su široko rasprostranjene. ECRI navodi da vlasti treba da bez odlaganja podnesu nacrt zakona o istopolnim zajednicama Narodnoj skupštini. Takođe, po izveštaju, vlasti treba da osiguraju da nastavni planovi i udžbenici adekvatno i sa senzibilitetom obrađuju pitanja vezana za LGBTI zajednicu.

“Govor mržnje protiv Roma i drugih etničkih manjina, LGBTI zajednica i izbeglica/migranata i dalje se javlja u političkom i drugim javnim diskursima. Vlasti treba da pojačaju svoje napore u podsticanju javnih ličnosti da se suzdrže od govora mržnje i da osude njegovu upotrebu od strane drugih. Segregacija Roma u obrazovanju relativno se povećava, a stopa prisustva i završeci školovanja ostaju znatno niži za decu Roma u poređenju sa opštom populacijom. Stambena situacija Roma ostaje vrlo napeta zbog ozbiljnih propusta u sprovođenju inače snažnog pravnog i političkog okvira”, takođe je navedeno.

Važni problemi i dalje nastaju u vezi sa dostupnim identifikacionim dokumentima za izbeglice i tražioce azila, navodi se u izveštaju. ECRI preporučuje da vlasti preduzmu dodatne mere kako bi obezbedile da ovi ljudi dobiju odgovarajuće dokumente.

Zakon o socijalnoj kartici, usvojen 2021. godine, i njegova implementacija izazvali su ozbiljna pitanja u vezi sa njegovim uticajem na najranjivije, posebno Rome koji su najviše pogođeni povlačenjem socijalne pomoći. Vlasti bi trebalo temeljno da pregledaju proces donošenja odluka koji uključuje algoritamske sisteme u pružanju socijalne pomoći kako bi osigurale da Romi i druge grupe od interesa za ECRI imaju jednake mogućnosti da koriste socijalnu pomoć i da nisu izloženi diskriminaciji.

Na kraju, generalni zaključak ECRI jeste Srbija bi trebalo da se pozabavi diskriminacijom nad Romima i LGBTI populacijom, kao i govorom mrženje u političkom diskrursu.

(N1)