Dugotrajno izlaganje zagađenom vazduhu na Zapadnom Balkanu može da smanji plodnost žena za više od 10 odsto, a tokom dana u kojima je visok nivo zagađenja smanjuju se šanse za začeće i povećavaju za pobačaj, saopštio je danas Evropski fond za Balkan.
Kako je saopšteno, studije pokazuju da žene koje žive u zagađenim oblastima imaju manje vitalnih jajnih ćelija, a beleže niže stope plodnosti i veće stope neuspeha pri implantaciji embriona tokom vantelesne oplodnje,u poređenju sa onima koje nisu izložene uticaju zagađenog vazduha.
„Praškaste materije PM 2,5 smanjuju plodnost kod žena, a zagađeni gradovi širom regiona beleže prosečno duplo više od dozvoljenih godišnjih vrednosti, što može smanjiti plodnost i do 10 odsto“, navedeno je u saopštenju.
Kod muškaraca zagađenje praškastim materijama dospeva do testisa i uzrokuje pad proizvodnje sperme, manju pokretljivost spermatozoida i češće pobačaje u trudnoći usled programirane smrti ćelija.
„Sulfatna jedinjenja koja nastaju u procesu sagorevanja uglja povećavaju rizik od pobačaja i do 13 odsto, a na neplodnost utiče i zagađenje plastikom. Polistiren, tip plastike koji se u mikro i nano stanju može naći u hrani, vodi i vazduhu, utiče na rani razvoj embriona, što kasnije može prouzrokovati abnormalni razvoj i prevremeni porođaj“, ukazano je u saopštenju.
Učesnici kampanje su istakli da je najvažnija mera za poboljšanje kvaliteta vazduha napuštanje upotrebe uglja za proizvodnju struje, kao i da značajnu ulogu može imati zamena kotlova u domaćinstvima ekološki čistijim rešenjima.
Oni navode da su druga rešenja za poboljšanje kvaliteta vazduha smanjenje upotrebe plastike za jednokratnu upotrebu, zamena sintetičkih vlakana prirodnim, ovezbeđivanje visokoefikasnih filtera za vazduh u zatvorenom prostoru i politike promovisanja zdrave trudnoće.
Prema njihovim rečima, potrebno je i poboljšati kapacitete dijagnostičkih centara, kao i izvođenje zajedničkih studija koje će koristiti podatke praćenja i merenja posledica zagađenja vazduha na neplodnost, prevremena rođenja, nastanak bolesti i smrtnost novorođenčadi u zemljama Zapadnog Balkana.
Kako je navedeno u saopštenju, ekspertsku analizu o štetnom uticaju zagađenja vazduha na plodnost kod žena i muškaraca u regionu za kampanju „Ujedinjeni Balkan za čist vazduh“ izradio je profesor humane genetike i osnivač specijalne bolnice za lečenje steriliteta u Leskovcu Miodrag Stojković.
Ovog meseca, u drugoj etapi kampanje „Ujedinjeni Balkan za čist vazduh“, u fokusu je informisanje građana o smanjenju plodnosti i sve većoj stopi steriliteta kod žena i muškaraca širom Zapadnog Balkana.
Kampanja „Ujedinjeni Balkan za čist vazduh“ je inicijativa Evropskog fonda za Balkan u partnerstvu sa organizacijama Eko forum iz Zenice, Environmental Territorial Management Institute iz Tirane, Sbunker I Balkan Green Foundation iz Prištine, Air Care iz Skoplja, OZON iz Podgorice, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu i Beogradska otvorena škola iz Beograda.
(Autonomija/Beta)