Skip to main content

Društvo za ugrožene narode: Trampove sankcije protiv Međunarodnog kaznenog suda su čin nerazumnosti i samovolje

Građani 11. феб 2025.
3 min čitanja

"Sjekirom na Međunarodni kazneni sud"

Društvo za ugrožene narode (STP) zgroženo je sankcijama američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegovim optužbama protiv Međunarodnog kaznenog suda (ICC).

“Uredba otvara vrata nekažnjivosti. To pak razotkriva da su tvrdnje SAD-a da rade za pravdu diljem svijeta čista retorika nedostojna svjetske sile,” izjavila je Jasna Čaušević, savjetnica STP-a, za prevenciju genocida.

“Njemačka vlada mora odmah reagirati, zajedno sa svojim saveznicima. Mora ojačati međunarodnu kaznenu jurisdikciju i međunarodno kazneno pravo, te promicati njihov daljnji razvoj. Uspon autoritarnih režima prijetnja je slobodi i demokraciji diljem svijeta”, navela je ona.

Kako se podsjeća, Društvo za ugrožene narode je nedavno pozvalo Njemačku i druge države da podrže donošenje konvencije protiv zločina protiv čovječnosti, kao i jačanje statuta Međunarodnog krivičnog suda u pogledu zločina agresije.

Nova njemačka vlada, koja će biti konstituirana nakon izbora 23. februara, morala bi to postaviti kao jedan od prioriteta svoje vanjske politike.

“Demokratski svijet ne bi smio prihvatiti ovaj napad na Međunarodni kazneni sud. Bez te važne i neovisne institucije bezbrojni bi zločini ostali nekažnjeni. To bi pak nanovo ohrabrilo počinitelje zločina i traumatiziralo nevine žrtve”, izjavila je Jasna Čaušević.

Od 2002. Međunarodni kazneni sud, koji je osnovan Rimskim statutom i nadležan za zločine genocida, zločine protiv čovječnosti, ratne zločine i zločine agresije, dosad je procesuirao teška kaznena djela.

Cilj je stati na kraj nekažnjivosti svih tih zločina. Žrtve bi trebale doživjeti pravdu, kao u slučaju optužnice protiv odgovornih za genocid nad Rohinjama u Mijanmaru/bivšoj Burmi (Min Aung Hlaing, 2019.), ili u aktualnom slučaju izdatog naloga za hapšenje državnog poglavara Afganistana (Hibatullah Achundsada, 2025.) zbog „ugnjetavanja i progona žena” u Afganistanu.

Iznimno važan rad Međunarodnog kaznenog suda, koji je u očima žrtava apsolutni autoritet za pravdu, Trump gazi svojom uredbom o sankcijama, navelo je Društvo za ugrožene narode.

Podsjećaju da države kao što su Kina, Indija, SAD, Rusija, Turska – nisu dosad prihvatile Rimski statut, ili ga nakon potpisa nisu ratificirale, a neke su pak odustale od članstva.

Oni su dostavili i tekst iz 2020. godine, iz vremena prvog Trampovog mandata na mjestu predsjednika SAD:

Sjekirom na Međunarodni kazneni sud

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, uz potporu snažne ekonomske moći svoje zemlje, ni ranije se nije suzdržavao od drastičnih reakcija.

Fatou Bensouda, vršiteljica dužnosti glavne tužiteljice u Međunarodnom kaznenom sudu i pravni eksper Gambije, bila je (u septembru 2020) stavljena na “crnu listu” osoba protiv kojih su Sjedinjene Države uvele ciljane ekonomske sankcije.

Pozadina toga je bila Odluka Haaškog suda (ICC) da se ispita jesu li pripadnici američkih  snage i CIA-e  u toku rata u Afganistanu od maja 2003. počinili ratne zločine, uključujući mučenje. To je potaknulo Donalda Trumpa da Međunarodni kazneni sud proglasi “neobičnom i izvanrednom  prijetnjom” nacionalne sigurnosti Sjedinjeih Američkih Država.

Svojim odgovarajućim dekretom Trump je Međunarodni sud za kažnjavanje genocida, zločina protiv čovječnosti, ratnih zločina i zločina agresije u zakonu SAD-a izjednačio s transnacionalnim terorističkim organizacijama i korporacijama posvećenim širenju oružja za masovno uništenje.

Štoviše, zastrašivanje zaposlenika na Sudu odabrao je kao oblik razračunavanja sa Sudom.

U osnivačkom ugovoru Međunarodnog kaznenog suda stoji da zastrašivanje zaposlenika s ciljem da se ometu u ispunjavanja svojih dužnosti predstavlja zločin protiv međunarodnog prava.

O (neuvjerljivom) poimanju pravde Sjedinjenih Država da istrage protiv državnih organa SAD-a navodno povređuju suverenitet države moglo bi se raspravljati na civiliziranom nivou, bilo na Međunarodnom kaznenom sudu, ili pred nekim drugim sudom. Inače se predsjednički dekret temelji na demonstraciji moći SAD-a.

Sud ne može ustuknuti zbog narušavanja svoga integriteta. Posebno su djelatnici tužiteljstva, koji su u toj situaciji bili uključeni u istrage događaja u Afganistanu, u akutnoj opasnosti da budu „na popisu“ nepodobnih. Bit će im potrebna predanost i hrabrost da se odupru američkoj prijetnji.

Zbog predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Državama (ovdje se misli na pretposljednje izbore), većini Amerikanaca ideja o međunarodnom poretku temeljenom na pravilima i podržanom od strane međunarodnih sudova, vjerovatno nije primarna briga.  No, ishod izbora i te kako će imati vrlo zamjetan utjecaj na buduću provedbu te ideje čiji su začetnik na svjetskoj sceni bile Sjedinjene Američke Države.

(Axt an das Weltstrafgericht, Editorial, Neue Juristische Wochenschrift-aktuell 42/2020, 3, Prof.dr. Dr. h. c. Dr. h. c. Claus Kreß, LL.M. (Cantab.), ravnatelj Instituta za međunarodni mir i Sigurnosno pravo na Sveučilištu u Kölnu)

(Autonomija, foto: HRW)