Skip to main content

Anketa: Skoro trećina žena u Srbiji nikada nije otišla na preventivni pregled dojki

Marginalci 02. дец 2021.
2 min čitanja

Udruženje žena obolelih od karcinoma dojke „Žena uz ženu“ predstavilo je danas rezultate ankete koji pokazuju da 30,6 odsto žena u Srbiji nikada nije bilo na preventivnom pregledu dojki.

Na redovne preglede svake godine odlazi 39,3 odsto anketiranih žena, dok 21 odsto njih na preglede ide svake tri godine.

Anketom je obuhvaćeno više od 3.000 žena različitih uzrasta iz 11 gradova u Srbiji.

Jedne od osnivačica udruženja „Žena uz ženu“, Ana Dornik i Marija Lakić, objasnile su na konferenciji za novinare da je njihova misija edukacija, prevencija i podrška obolelima od karcinoma dojke.

„Jako smo ponosne što smo uspele da motivišemo žene da budu hrabre i da razbijemo strah – nije toliko opasno otići na pregled i biti miran godinu dana“, rekla je Lakić.

Dodala je da je Udruženje „Žena uz ženu“ tokom oktobra obišlo 11 gradova u Srbiji i obezbedilo 1.100 besplatnih ultrazvučnih pregleda dojki, pri čemu je dijagnostifikovano pet malignih promena.

Radiolog Dragana Bogdanović istakla je da rak dojke ne sme da bude bauk u 21. veku, pre svega zato je on izlečiv kada se otkrije na vreme.

„Učitelj mog učitelja je rekao da, kada bi sve karcinome otkrivali u fazi od pet do 10 milimetara, sprečili bismo da dođe do smrti od karcinoma dojke. Žene se, nažalost, ne javljaju u toj fazi,“ rekla je Bogdanović.

Ona je posebno apelovala na žene da idu na rutinske preglede jednom godišnje, iako nemaju neke posebne simptome.

Bogdanović je objasnila da mladim devojkama od 20 do 30 godinama treba sugerisati da se samopregledaju, a da je sa 30 godina neophodno ići na ultrazvučne preglede.

„U dobi od 30 do 40 godina potrebni su ultrazvučni pregledi, pri čemu lekar, ako je potrebno, sugerira mamografiju i eventualno magnetnu rezonancu. Sa 40 godina treba uraditi mamografiju – mamografija i ultrazvuk su komplementarni pregledi“, rekla je Bogdanović.

Ona je dodala da je mamografija nekad bila bauk jer su aparati najčešće bili stari i bolni, ali da danas – ako mamogafija boli -ili aparat ili tehničar nisu adekvatni.

„Mamografija je jedina utvrđena metoda koja primeti prapočetak karcinoma. Ako je potrebno, mamogarfija se dopunjava ultrazvučnim pregledom“ rekla je Bogdanović.

Podaci Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ pokazuju da se u proseku svake godine u Srbiji registruje više od 4.000 novoobolelih žena od te vrste malignog tumora, od kog u proseku godišnje umre oko 1.600 žena.

Rаk dојkе prеdstаvljа vоdеći mаligni tumоr u оbоlеvаnju i umirаnju žеnа u Srbiјi.

(Beta)