"Pošto njoj elementarne stvari nisu jasne"
Ana Brnabić ide u Bosnu i Hercegovinu na proslavu Dana Republike Srpske. Presrećna sam zbog toga, kaže i u istom tonu dodaje kako je 9. januar poseban dan. Ne samo za Republiku Srpsku, nego i za čitav srpski narod.
Nije jasno zašto se Ana Brnabić bavi čitavim srpskim narodom, a ne narodom koji živi u Srbiji. I još kaže kako se Srbija ne meša u unutrašnje stvari drugih država. Na ovom mestu čovek mora da se zapita da li ta žena uopšte zna o čemu govori.
Da se podsetimo: Ustavni sud BiH je 9. januar – Dan Republike Srpske – proglasio neustavnim. On nije osporavao pravo da se slavi Dan republike, nego datum kada se taj Dan proslavlja.
Republika Srpska je proglašena 9. januara 1992. godine, a rat u BiH je izbio u martu iste godine. Proglašenje Srpske je, dakle, prethodilo ratu i bilo je jedan od njegovih uzroka.
Dakle, ako neko, kao u ovom slučaju Ana Brnabić, odlazi u Banjaluku da tamo 9. januara učestvuje na obeležavanju Dana Republike Srpske onda on ne može da kaže da se ne meša u unutrašnje stvari druge države. Meša se i to tako što učestvuje u podrivanju vladavine prava u toj državi.
Odlazak u Banjaluku Ana Brnabić vidi i kao nastavak borbe za naš narod i naše nacionalne interese. Pošto njoj elementarne stvari nisu jasne, valja ponoviti još jednom: Srbi u BiH nisu nikakav naš narod. Sem naroda koji živi u Srbiji, a čiji je ona visoki funkcioner, ne postoji nikakav naš narod izvan Srbije.
A kada je o nacionalnim interesima reč, treba reći da je vladavina prava jedan od ključnih nacionalnih interesa Srbije. Aktualni protesti šalju poruku da je vladavina prava u Srbiji kolabirala.
I na kraju: Ana Brnabić ne razlikuje nacionalne od etničkih interesa. U tome je slična Dodiku i gomili drugih urođenika. Za nju je to jedno te isto, pa se, onda, čudi zašto okolne zemlje zaziru od Srbije i doživljavaju je kao remetilački faktor.
(Autonomija/foto: Beta)