Branioci 12 studenata i aktivista zatražili su od sudije da iz spisa predmeta izdvoji ključne dokaze, jer nisu prikupljeni u skladu sa zakonom te da nakon toga svi budu pušteni iz pritvora

Viši sud u Novom Sadu odredio je jednomesečni pritvor za šestoro studenata koji su u odsustvu, a koji su osumnjičeni za krivično delo napad na ustavno uređenje Srbije.
Osumnjičenima je ovo delo stavljeno na teret nakon što je na pet prorežimskih televizija objavljen njihov privatni razgovor, koji je snimala Bezbednosno-informativna agencija (BIA).
Za njima je raspisana i poternica, piše u dokumentu iz Višeg suda u Novom Sadu, u koji je Beta imala uvid.
U obrazloženju odluke tužilaštva navodi se da je pritvor određen i zbog „opasnosti od ponavljanja krivičnog dela, jer se okončanje aktuelnih protesta građana i studenata još uvek ne nazire“.
U prisluškivanom razgovoru učestvovalo je ukupno 12 osoba, među kojima su aktivisti i studenti iz organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV), kao i aktivisti i članovi opozicionog Pokreta slobodnih građana.
Prisluškivani razgovor koji je u protorijama PSG-a snimila BIA po nalogu Višeg suda u Beogradu je objavljen na pet prorežimskih televizija u četvrtak uveče, 13. marta a u petak je šestoro studenata i aktivista uhapšeno: Lazar Dinić, Marija Vasić, Mladen Cvijetić, Davor Stefanović, Lado Jovović i Srđan Đurić i njima je određen pritvor do 30 dana.
U četvrtak ujutro, 13. marta, šestoro aktivista STAV-a otputovalo je na Festival ljudskih prava “Znadu” u Dubrovniku, gde je ranije dogovoreno njihovo učešće na jednoj od tribina, na kojoj je trebalo da se govori o studentskim protestima u Srbiji, a tribina je nosila naziv “Pumpaj!”.
Reč je o studentima Mili Pajić, Branislavu Đorđeviću, Anji Pitulić i Jovanu Dražiću, kao i o aktivistima Doroteji Antić i Dejanu Bagariću.
Istog dana po njihovom odlasku, snimak BIA je „iscureo“ do prorežimskih medija, na kojima je te večeri i emitovan.
Studenti koje je ova vest zatekla u Dubrovniku, kao i hajka koja je za njima usledila, od tada se više nisu vratili u Srbiju.
U međuvremenu, svima su pretreseni stanovi u kojima žive, a sada im je određen i pritvor do 30 dana u odsustvu.
Branioci 12 studenata i aktivista zatražili su od sudije za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu da iz spisa predmeta izdvoji dokaze koji se ne mogu koristiti u krivičnom postupku, jer nisu prikupljeni u skladu sa zakonom te da nakon toga svi budu pušteni iz pritvora.
“Naime, sporni dokazi označeni su kao strogo poverljivi, ali nakon što je odbrani, tek nakon dve nedelje čekanja, omogućen uvid u spis, zaključeno je da dokazi nisu pribavljeni u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku i da se kao takvi ne mogu koristiti u krivičnom postupku”, rekao je agenciji Beta jedan od branilaca, advokat Veljko Milić.
Dodao je da branioci očekuju da će sporni dokazi biti izdvojeni iz spisa jer bi u suprotnom vođenje krivičnog postupka u skladu sa ovom dokazima predstavljalo opasan presedan, koji bi ozbiljno ugrozio ljudska prava ne samo okrivljenih u ovom postupku, nego i svih budućih osoba koje se budu našle u situaciji da se dokazi protiv njih prikupljaju mimo Zakonika o krivičnom postupku.
“Nakon što ovi dokazi budu izdvojeni iz spisa, očekujem da će sud pustiti sve okrivljene da se brane sa slobode jer u spisu nema dokaza koji potkrepljuju osnovanu sumnju da je izvršeno bilo koje krivično delo”, kazao je Milić.
On nije mogao da precizira o kojim je dokazima reč, jer to ne bi bilo u skladu sa zakonom, ali tvrdi da se radi o ključnim dokazima na kojima se baziraju optužbe protiv studenata i aktivista.
Advokat Ivan Gvozdenac, branilac Mile Pajić, istakao je da je upitna i odluka o pritvoru, s obzirom da je on uredno i u roku dostavio sudu adresu svoje klijentkinje.
Više od 100 organizacija civilnog društva iz Srbije je protestovalo jer je taj audio snimak, pre nego u pravosudnim organima, završio u medijima, koji su odmah i “presudili” da je u pitanju “terorizam i rušenje države”, što su kasnije ponovili i najviši zvaničnici Republike Srbije, a što se potom našlo i u krivičnoj prijavi.
Organizacije civilnog društva su poručile da se radi o političkom progonu neistomišljenika.
Pripadnicima organizacije STAV do sada, mesecima unazad, upućeno je na hiljade najtežih pretnji uključujući i brojne pretnje smrću, a oni su, takođe mesecima, neprestano na meti tabloidne kampanje linča. Reč je o studentima i aktivistima koji su pokrenuli proteste u Novom Sadu, nakon tragedije u kojoj je poginulo 16 osoba na Železničkoj stanici.
“Država nema pravo da zloupotrebljava bezbednosne strukture za tajno prisluškivanje s ciljem političkog progona. U predistražnom postupku, grupa se tereti za rušenje ustavnog poretka. Takva kvalifikacija je neprihvatljiva jer grupa nije preduzela nijednu aktivnost u pravcu ostvarivanja pomenutih spornih reči iz razgovora”, navele su organizacije civilnog društva.
(Autonomija/Beta)