Skip to main content

Subašić o Vučićevim izjavama: Došao bi da smo ga zvali, ali u Potočare ne može doći onaj ko ne priznaje genocid

Jugoslavija 14. јул 2022.
2 min čitanja

Munira Subašić, predsednica Udruženja „Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa“, poručila je, nakon izjave srpskog predsednika Aleksandra Vučića da „nije otišao u Srebrenicu zato što (tamo) nije dobrodošao“, da niko ko ne prihvata istinu više neće doći u Potočare, a istina je da je u Srebrenici bio genocid.

“Navodno je hteo i on (Vučić) da dođe, ali nije pozvan, odnosno došao bi u Potočare da smo ga mi pozvali. Ne može više niko dolaziti u Potočare, posećivati naše mrtve, ko ne prihvata istinu, a istina je da je bio genocid. I kad gospodin Vučić bude kazao jasno i glasno, biće mi drago zbog njegovog naroda.

Jer, njegov narod živi u lažima. Mi živimo u istini. Bitno je da deca saznaju pravu istinu”, poručila je Subašić.

Subašić je govorila o obeležavanju 27. godišnjice genocida u Srebrenici. Posebno značajnom ove godine istakla je Konferenciju „Majkina marama“ u Potočarima, koju je organizovalo Udruženje na čijem je čelu.

“To je, po mom mišljenju, nešto novo i vrlo snažno. Imali smo više od 350 žena iz celog sveta i to su vrlo važne žene, predstavnice različitih organizacija, udruženja, vlada”, poručila je Subašić.

Istakla je takođe tri momenta koji su za nju bili vrlo bitni na ovogodišnjem obeležavanju godišnjice genocida u Srebrenici.

“Prvi je to što je zamenica generalnog sekretara UN-a Alice Nderitu najavila da priprema rezoluciju koja bi trebalo da bude usvojena u UN-u, i ja sam pozvana 3. septembra u Njujorku”, kazala je Subašić.

Subašić je pojasnila kako su predstavnice Udruženja 2019. tokom susreta s generalnim sekretarom Antoniom Guteresom zatražile donošenje rezolucije o zabrani negiranja genocida.

“On je nama obećao da će to uraditi, verovatno se to priprema. Mislim da je o tome reč”, kazala je Subašić.

Druga značajna stvar je, prema rečima Subašić, to što se ministarka odbrane Holandije Kajsa Olongern javno izvinila žrtvama genocida u Srebrenici, a treća da su se ove godine u Srebrenici okupile vrlo važne žene.

„Imale smo više od 8.000 marama koje smo dobili od žena iz celog sveta. Te marame smo svezale i poslale jasnu poruku da žene u moraju biti jedinstvene u celom svetu i da moraju dići svoj glas gde god postoji nepravda“, poručila je Subašić, javlja Anadolija.

Policija bh. entiteta RS nije dozvolila porodicama žrtava genocida u Srebrenici da 13. jula polože cveće ispred hale Zemljoradničke zadruge Kravica, kod Bratunca, gde je između 13. i 14. jula 1995. ubijeno više od 1.300 bošnjačkih zarobljenika iz Srebrenice, među kojima je bilo i maloletnih osoba. Među ubijenima u Kravici je i Munirin sin Nermin.

Subašić je podsetila kako je pre devet godina policija pokušala da majkama spreči ulaz u krug Zadruge, nakon čega su probile policijski kordon, otvorile kapiju i položile cveće.

“Mislili smo da ćemo nakon 2013. imati pravo da uđemo na taj prostor. Međutim, fašisti su se ponovo probudili. Mi smo mislili da smo pobedili fašizam. Nažalost, prevarili smo se”, kazala je Subašić dodajući kako u celoj priči ima i političkih motiva, jer, kako je kazala, „načelniku Bratunca se trese stolica pa poseže za ovakvim potezima“.

Subašić je dodala kako su razmišljali da li da i ove godine postupe kao i 2013, i da silom uđu u Kravicu.

“Odlučili smo, ipak, ostati dostojanstveni. Mi smo pokazale naše dostojanstvo, a oni su pokazali svoje pravo lice. Ono što rade tamo u Kravici – skrnavljenje mesta zločina, želim kazati da ne postoji nijedna sprava niti gumica koja može izbrisati ono što su nam uradili. Postoje dokazi, masovne grobnice, presude, tu smo mi majke kao živi svedoci”, kazala je Subašić.

(Danas, Foto: N1)