Muslimani u SAD su duboko razočarani demokratama. Predsednik Bajden je jasno na strani Izraela. Na izborima u novembru to bi moglo da ga košta važnih glasova
Dirborn je industrijski grad u Mičigenu, odmah pored Detroita. Rodno mesto Henrija Forda, osnivača firme, više od 120 godina je sedište Forda, jednog od najvećih proizvođača automobila na svetu.
Ovaj grad danas ima najveći broj muslimana u SAD po glavi stanovnika i najveću džamiju u Severnoj Americi: nešto više od polovine, od oko 100.000 stanovnika Dirborna su muslimani, uglavnom arapsko-američkog porekla.
Do sada je većina njih redovno glasala za demokrate. Republikanac Donald Tramp je na izborima 2016. i 2020. u Dirbornu imao slabu podršku, jer je izbornu kampanju vodio sa antimuslimanskim sloganima. Ali, Dirborn više nije grad u kojem demokrata Džozef Bajden može da računa na pobedu.
Abdula Hamud (33) je libanskih korena, demokrata i prvi gradonačelnik Dirborna, koji je musliman. On smatra da je teroristički napad Hamasa na Izrael rezultat decenija ugnjetavanja. Bombardovanje pojasa Gaze vidi kao pokušaj da se palestinski narod potpuno uništi.
Činjenica da Bajden podržava Izrael u njemu izaziva gnev: „Za nas je ovo lična stvar, to što gledamo šta se dešava u inostranstvu, dok naši političari ćute i odbijaju da nešto preduzmu.“
Mladi gradonačelnik ne prihvata da je u interesu muslimana da glasaju za Bajdena, a ne za Trampa. Pitanje manjeg zla više nema smisla, kaže on.
„Ako Bajden želi da osvoji glasove stanovnika Dirborna i Sjedinjenih Država, ljudi moraju da ga pitaju šta će učiniti da zaradi njihov glas“, kaže Abdula Hamud, u čijem se glasu prepoznaje ogorčenje.
Hamza – Sad bi više voleli Trampa
Hamza Naser, u svojim kasnim 30-im, ne mora dugo da razmišlja – njegov grad više neće glasati za kandidata Demokratske partije „zbog onoga što se dešava na palestinskim teritorijama“, kaže on.
Hamza je vlasnik kafića u istočnom Dirbornu. Kasno je januarsko jutro i pada kiša. Kafić, svetla i topla prostorija sa puno drvenarije i velikim prozorima, polako se puni. Ima žena sa i bez marama, muškaraca svih uzrasta, govore engleski i arapski. Miriše primamljivo.
Ali, Hamza hoće da priča o politici. Ono što se dešava na palestinskim teritorijama utiče na sve ljude ovde, kaže on. Boli kada komšiji ubiju rođake hiljadama kilometara dalje..
Ovde bi danas više voleli Trampa, kaže Hamza. Četiri godine pod Trampom značile su blagostanje, mir, a ne rat, i svi su zarađivali novac.
Konzervativni muslimani – odbacuju LGBTK kao način života
Seli Hauvel, profesorika arapsko-američkih studija na Univerzitetu Mičigen, konstatuje duboko razočaranje Demokratskom strankom.
Ona kaže da mnogi konzervativni muslimani okreću leđa demokratama jer odbacuju LGBTK kao način života – a to je važno pitanje za demokrate.
To je osetila i Rašida Harbi Tlaib( 47) iz Dirborna. Ona je advokatkinja i političarka Demokrastke stranke, svrstana u njeno levo krilo. Od 2019. je članica Predstavničkog doma SAD za 12. kongresni okrug Mičigena. Ona je prva žena palestinskih korena u Kongresu i jedna od prve dve muslimanke izabrane u Kongres.
Kandidovala se u godini u kojoj su se prava LGBTK neposredno pre izbora, pojavila kao političko pitanje. Rašida je doduše osvojila okrug South End, koji je pretežno naseljen muslimanima – ali sa samo četiri glasa prednosti.
To ne sluti na dobro za demokrate na novembarskim izborima.
U SAD živi oko 3,45 miliona muslimana, što je samo oko 1,1 odsto stanovništva. Ali, Mičigen je jedna od desetak takozvanih „swing states“, saveznih država SAD u kojima nije izvesno da li će pobediti republikanski ili demokratski kandidat. Džozef Bajden je tamo za dlaku pobedio 2020. Bez glasova muslimana u Dirbornu, Bajden bi mogao da izgubi Mičigen, a time možda i Belu kuću.
(DW, Foto: Pixabay)