„Rusija koristi svoj uticaj u Srbiji pokušavajući da destabilizuje i da utiče na susedne suverene države:: BiH, Crnu Goru i Kosovo"
Zemlje koje pristupaju EU se suočavaju s izazovima koji proizlaze iz zlonamernog stranog uplitanja i kampanja dezinformacija, navodi se u kompromisnim amandmanima na Nacrt izveštaja o stranom uplitanju u sve demokratske procese u Evropskoj uniji, uključujući i dezinformacije. O tom dokumentu, u koji je TVCG imala uvid, sutra će glasati članovi Odbora za strano uplitanje u Evropskom parlamentu (EP).
Među kompromisnim amandmanima, o kojima će se izjasniti poslanici EP, navodi se da su nedavni događaji pokazali da nedostatak proširenja ima ozbiljnu stratešku cenu „budući da je Zapadni Balkan područje strateške i geopolitičke konkurencije i da su neke od njegovih zemalja sklone destabilizaciji, ugrožavajući sigurnost i stabilnost kontinenta“, prenosi RTCG.
Poslanici ističu i da treće zemlje iskorišćavaju ranjivosti u regionu, kroz strateška ulaganja i kampanje dezinformacija, čiji je cilj da negativno utiču na rastuću evroatlantsku orijentaciju i stabilnost pojedinih zemalja i promena orijentacija regije u celini.
„Rusija koristi svoj uticaj u Srbiji pokušavajući da destabilizuje i da utiče na susedne suverene države: u Bosni preko Republike Srpske, u Crnoj Gori preko prosrpskih osećanja u zemlji, kao i Srpske pravoslavne crkve, i na Kosovu korišćenjem i potpirivanjem postojećih tenzija na Severu”, ističe se u jednom od kompromisnih amandmana.
Podvlači se da je agresorski rat Rusije protiv Ukrajine učinio očigledinijim vezu između pokušaja strane manipulacije informacijama i pretnji EU i njenom neposrednom susedstvu, Zapadnom Balkanu i zemljama Istočnog partnerstva, i uticaj na globalnu bezbednost i stabilnost;
“Ruski rat punih razmera u Ukrajini učinio efekte mešanja Rusije u demokratske procese još očiglednijim, koji su počeli mnogo pre invazije, a zasnovani su na istorijskom revizionizmu”, navodi se u amandmanima.
U dokumentu se naglašava da Rusija i dalje ima značajan uticaj na Zapadnom Balkanu, i da ima moć da utiče na regionalne pokušaje pomirenja, integracije i reformi u pravcu demokratizacije.
U amandmanima na izveštaj ističe da je Srbija, zemlja kandidat za članstvo u EU, postala sigurno utočište za neke ruske kompanije koje žele da izbegnu ili zaobiđu sankcije koje je uvela EU, jer je u toj zemlji od jula 2022. više kancelarija RT (Russia today) u Beogradu, koji je pokrenuo svoj onlajn servis vesti na srpskom jeziku.
Poslanici EP u jednom od amandmana izražavaju žaljenje zbog nedostatka napretka i kontinuiranog sporog ritma procesa proširenja Zapadnog Balkana, što je dovelo do „smanjenja podrške EU i frustracije među stanovništvom Zapadnog Balkana“.
Osuđuju nastavak pokušaja Rusije da izvrši uticaj na Zapadni Balkan, „što se mora shvatiti kao deo šire strategije za promovisanje autoritarizma u Evropi“.
Ističe se i zabrinutost zbog nedavnih saznanja da je Srbija zemlja koja je „najpodložnija zlonamernom stranom uticaju na Zapadnom Balkanu, posebno iz Rusije i Kine“, i da Srbija još nije primenila sankcije Rusiji i da se nije uskladila sa spoljnom politikom EU.
Poslanici od EU očekuju da osnaže resurse u oblasti stateških komunikacija, kako bi se suzbile dezinformacije, čiji je cilj podrivanje interesa i vrednosti EU.
(RTCG, Foto: Pixabay)