Skip to main content

Regionalna Inicijativa za mir i državni razvoj

Jugoslavija 09. феб 2023.
3 min čitanja

"Sačuvati demokratski duh"

Aktuelni izazovi u Crnoj Gori, na Kosovu i u Albaniji nametnuli su potrebu stvaranja zajedničke inicijative koja bi pripremala i promovisala projekte za dobrobit građana sve tri države – ocijenio je u razgovoru za Pobjedu dr Nikola Šaban, predsjednik Asocijacije ,,Arbanaško vijeće 1703“, naglašavajući da je riječ o fer inicijativi koja će biti transparentna kad bude usaglašena.

Tokom prethodnog vikenda dr Šaban je predvodio delegaciju u kojoj su bili publicista Redžep Elezaj, prof. dr Baškim Selmani i ekonomista Deme Beriša, koja je imala odvojene susrete sa predsjednikom Crne Gore Milom Đukanovićem, premijerom Kosova Albinom Kurtijem i liderom opozicije u Albaniji prof. dr Salijem Berišom.

OPREDJELJENJE ZA EU I NATO

Na pitanje zbog čega su se u Savezu albanskih intelektualaca u Njemačkoj ,,BISHM“ i Hrišćansko-arbanaške asocijacije ,,Arbanaško vijeće 1703“ odlučili za Đukanovića, Kurtija i Berišu, naš sagovornik kaže da nije bilo teško izdvojiti političke lidere koji ispunjavaju poželjni kriterijum onih čelnika koji su uvijek prednjačili kada je u pitanju odanost opredjeljenja za Evropsku uniju i NATO savez.

– Sastanci su ubjedljivo potvrdili da ova tri lidera zajedno mogu biti ključna, obećavajuća snaga za mir i ravnopravan državni razvoj kako se očekuje od Evropske unije, SAD i nas lično. Tri sata razgovora u tri dana sa liderima su potvrdila da je bio ispravan naš izbor da odaberemo njih kao ličnosti koje mogu uticajno i efektivno da riješe krizu, da razbistre dugo ukorijenjenu viziju ljudskog dostojanstva kao vodeće stavke u razvoju društva, države i identiteta – rekao je dr Šaban.

Ocijenio je da su uzburkane vode, u koje je Crna Gora ušla nakon 30. avgusta 2020. godine, dovele do mnogih iznova otvorenih pitanja, do velike institucionalne krize, podgrijane dugotrajnim neizborom sudija Ustavnog suda. Naglasio je da i oni iz dijaspore vide brojne totalno pogrešne poteze u ekonomiji i društvu i očigledne štetne odluke koje vode ka rasulu pojedinih segmenata.

– Ohrabren sam činjenicom da predsjednik Đukanović ne odstupa ni milimetar od stavova za nezavisnu Crnu Goru i njeno maksimalno čuvanje od svega što je može povrijediti. Obrazložio sam predsjedniku zašto smatram da su ožiljci iz posljednje dvije i po godine vidljivi, ali ne duboki, te da odlučnom procrnogorskom akcijom možemo sačuvati sve što smo ranije postigli i ni u kom slučaju ne smijemo dozvoliti da izgubimo matičnu državu i slobodu naroda – kazao je dr Nikola Šaban.

„OTVORENI BALKAN“ – ŠTETAN PROJEKAT

Iz razgovara sa Salijem Berišom, liderom opozicije u Albaniji, Šaban je izdvojio zajedničku saglasnost da bi ubrzanje Berlinskog procesa znatno doprinijelo rješenju spornih pitanja, kao i da Francusko-njemački plan za Kosovo ima osnovu koja može da garantuje stabilan mir i dugoročno rješenje.

– Gospodin Beriša je ocijenio da je ,,Otvoreni Balkan“ Vučićev antialbanski i anticrnogorski projekat kojim je želio da stavi pod kontrolu ekonomsko tržište Balkana. Time bi maksimalno ugrozio Kosovo i Crnu Goru sa namjerom da ih pokori i defunkcioniše njihovu državnost – kazao je Šaban.

U razgovoru sa premijerom Kosova Albinom Kurtijem otvorena su mnoga pitanja u kojima je moguća konkretna saradnja, naročito u oblasti pravnih nauka i medicine, što bi bila saradnja koja bi mogla biti zajednička istovremeno sa Crnom Gorom i Albanijom.

– U Njemačkoj sam naučio da je uvijek, a naročito u kriznim vremenima, vrlina sačuvati demokratski duh, čuti drugačije mišljenje i što realnije prepoznati sopstvene propuste. Ljudski je i pogriješiti i izviniti se i krenuti od novog početka. Crnogorska demokratija je još mlada, izazova je premnogo i svaki izbori se tretiraju kao sudbinski, a suština je da se sačuva država i doprinese njenom napretku – kazao je dr Šaban, ističući da su od sva tri lidera dobili poruke da čuvaju svoja prava stečena u dijaspori, ali i u matičnoj državi, uz opasku da je lako prepoznati demagoške, nedobronamjerne poruke.

(Pobjeda, foto: Pixabay)