Skip to main content

Proizvođači iz Banata s ministarkom poljoprivrede o svojim zahtevima

Vojvodina 30. јан 2023.
2 min čitanja

"Ako nam se ne ispune ova četiri zahteva bićemo primorani za radikalnije mere"

Predstavnici proizvođača mleka iz Banata u sredu će se sastati sa ministarkom poljoprivrede, a kako su najavili, odmah nakon sastanka obratiće se javnosti ispred zgrade ministarstva.

Bilo je potrebno da proizvođači prospu litre mleka i blokiraju magistralni put bi tako još jednom skrenuli pažnju na svoje probleme. Namera je bila da javnosti objasne najnovije poteze mlekarske industrije.

“U poslednjih mesec dana mlekare su bez najave i bez obrazloženja počele naglo da smanjuju otkupnu cenu mleka. Iza nas je sušna i teška godina. Nemamo hrane za krave i to što imamo lošijeg je kvaliteta. Zbog loše hrane krave daju manje mleka i sada to malo mleka otkupljivači pokušavaju da nam uzmu ispod svake cene”, ističe za Autonomiju Vukašin Baćina, predstavnik proizvođača mleka iz Banata koji će u sredu otići na sastanak sa ministarkom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Jelenom Tanasković.

Proizvođači mleka imaju četiri zahreva od kojih, po rečima Baćine, neće odustati.

Oni traže da minimalna otkupna cena kravljeg mleka bude 80 dinara po litru, da premija za mleko bude 20 dinara, kao i da se subvencija sa postojećih 25.000 dinara po muznom grlu poveća na 50.000 dinara.

Druga grupa zahteva odnosi se na državno zemljište koje je dato stočarima po pravu prečeg zakupa. Baćina kaže da je banatskim mlekarima potrebna dugoročnija sigurnost u proizvodnji, pa tako traže da se “aneksom ugovora pod istim uslovima produži zakup za 10 godina od dana isteka postojećeg ugovora. Takođe, svaki novi ugovor o zakupu da bude na 20 godina jer proizvođači mleka moraju da imaju neku sigurnost.”

Proizvođači traže i obavezno uvođenje kvota na uvoz sirovog mleka koji je za sada on nekontrolisan, objašnjava Baćina:

“Mleko koje ne ispunjava kriterijume EU sada uvoze naše mlekare po jeftinijoj ceni. Samim tim nama ruše otkupnu cenu. Neka država uvozi mleko, ali samo ako fali. Ne da uvozi ko koliko hoće.”

Ukoliko se problemi mlekara ne reše, tražiće sastanak sa predsednicom Vlade i predsednikom Srbije. Ako ni oni ne pomognu, “rasprodaćemo krave klanicama i odlazimo iz Srbije”, završava Baćina.

Ivana Gordić Perc, foto lična arhiva