Predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Rade Panić kaže da je prema poslednjim podacima 104 lekara u Srbiji preminulo od posledica koronavirusa i otkriva da će uskoro biti eksluzivnih informacija povodom dokaza koje je dostavio bezbednosnim službama sa ciljem da istina o postupanju nadležnih tokom pandemije dopre do građana.
On je za N1 rekao da u tom sindikatu ne sede skrštenih ruku i da će se saznati kakve je sve dokaze predao nadležnim organima Republike Srbije „u vezi sa mnogim stvarima“, pošto su ga iz tih službi zvali da da objašnjenje intervjua koji je dao NIN-u pre godinu dana, ali da im je on, pored tih dokaza, predao i neke nove.
„Nakon godinu dana mog intervjua NIN-u, Državno javno tužilaštvo dalo je nalog službama koje se time bave da od mene prikupe informacije o čemu sam govorio, a ja sam uz njih dao i dodatne informacije“, rekao je Panić i dodao da „kada neko ima dokaze da se radi nešto što nije dobro, što nije po zakonu i da može ugroziti zdravlje i živote građana, da ste dužni da to prijavite nadležnim organima“.
On kaže i da se nada epilogu i da je prethodna tri meseca proveo dosta vremena sa pripadnicima raznih službi koje se bave sigurnošću i bezbednošću građana i koji su profesionalno obavljali svoj posao, i imali vrlo korektan odnos, ali su mu jasno stavili do znanja da ako Tužilaštvo ne bude pokrenulo dalju istragu, od toga ništa neće biti.
„U Sindikatu lekara i farmaceuta trenutno pokušavamo da istina koju znamo sa terena dopre do građana, a to radimo vrlo zvaničnim putevima, preko službi koje se bave bezbednošću i prikupljanjem takvih infomacija, a nadam se da će javno tužilaštvo reagovati, ako ne, naćićemo način da izvršimo pritisak, građani su oni koje se pitaju u Srbiji“, rekao je Panić.
On je naglasio da se zato i održava skup u počast preminulim lekarima tokom pandemije, 15. februara ispred Vlade Srbije, i da će ako nadležni ne odgovore na zahteve sindikata, biti najverovatnije organizovan i protest.
Panić je izneo najnovije podatke da je 104 lekara do sada izgubilo život, a da su u pitanju sve slučajevi za koje su iz sindikata uspeli da potvrde i smeli da garantuju da su u pitanju preminuli od kovida. „Njih 94 posto dolazi iz radnog odnosa, a među njima su i penzioneri koji su radili privatno“, rekao je Panić.
On je istakao da postoji više razloga za toliki stepen smrtnosti – od prvog talasa, gde nije bilo zaštitne opreme, pa u trećem talasu – pitanje kakvu su opremu dobijali i da li je ona bila dovoljno kvalitetna i u dovoljnim količinama.
Dodao je i da se dugo vremena preko Batuta poštovalo uputstvo da se na osnovu seroloških testova primaju pacijenti na redovno lečenje i da je to dovelo do toga da se kovid raširi po „zelenim odeljenijima“.
Ukazao je i na iscrpljivanje medicinskog kadra i činjenicu da sa nedovoljnim brojem ljudi u zdravstvu ušlo u pandemiju, ali i podatak da je najčešće jedan te isti kadar angažovan u „crvenim zonama“.
„Kada ste umorni i iscrpljeni, imuni sistem mora do oslabi“, rekao je Panić i dodao da se nisu dovoljno testirali zdravstveni radnici, da su mnogi bili pozitivni i radili, a da se bolest nije ustanovila – a sve da bi se obezbedila zdravstvena zaštita građana.
(N1)