Skip to main content

OEBS: Migrantima su neophodni bezbednost i stabilnost

Marginalci 18. дец 2020.
2 min čitanja

Dok se svet bori sa pandemijom korona virusa, moraju biti preduzeti veći napori da se zaštite i promovišu ljudska prava svih migranata, istakla je danas Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) povodom Međunarodnog dana migranata.

„Dok gledamo prema 2021. u nadi da će nama i našim voljenima doneti zdravlje, blagostanje i nove mogućnosti, ne zaboravimo na nedaće brojnih migranata širom regiona OEBS-a koji su i dalje u pokretu ili zarobljeni u prepunim kampovima i skloništima. Bez obzira da li putuju sa porodicom ili su ih ostavili daleko iza sebe, i oni se nadaju da će im sledeća godina doneti sigurnost i stabilnost“, navodi ODIHR.

Pandemija je istakla brojne izazove za ovu sve veću grupu ljudi, i nesigurnu situaciju u kojoj žive brojne migrantske zajednice širom regiona OEBS-a, dodaje se u saopštenju i podseća da su migranti bili pogođeni zatvaranjem granica i ograničenjima kretanja, a da i dalje pate zbog nezaposlenosti ili su izloženi većem riziku kao radnici na osnovim poslovima.

Migranti su se takođe našli na meti netolerancije i napada motivisanih mržnjom nakon izbijanja pandemije, a često su i nepravedno optuživani za brzo širenje virusa, ukazuje ODIHR i ističe da su žene migranti posebno bile izložene diskriminaciji i mržnji.

ODIHR je ukazao da je „važno shvatiti da zločin iz mržnje može da dovede do trajne traume među žrtvama, njihovim porodicama i zajednicama, dok se bore sa osećanjem straha i neizvesnosti“.

„Na Međunarodni dan migranata, vreme je da zemlje OEBS-a ojačaju svoju posvećenost borbi protiv ksenofobije i zaštiti ljudskih prava migranata širom regiona. Istovremeno, potrebna je bolja koordinacija nacionalnih službi odgovornih za migrante kako bi se osigurala njihova dugoročna integracija, kao i poboljšana saradnja zemalja domaćina. Migranti nikada ne bi trebalo da ostanu nezaštićeni zbog nedostatka politike na nacionalnom ili međunarodnom nivou„, zaključuje ODIHR.

ODIHR podseća i da je poslednjih godina pružio mogućnosti za više od 2.000 zvaničnika, stručnjaka i predstavnika civilnog društva koji rade na različitim aspektima migracije i ljudskih prava, da uče i razmenjuju dobre prakse u oblastima od alternativa za imigracioni pritvor do nadzora granica.

(Beta)