Skip to main content

Medicinski fakultet u Beogradu: Ivermektin ne koristiti u lečenju korone

(Pod) razno 05. нов 2021.
2 min čitanja

Medicinski fakultet u Beogradu saopštio je 5. novembra da lek ivermektin nije efikasan u lečenju COVID-19, pozivajući se na mišljenja Instituta za mikrobiologiju i imunologiju Srbije i Klinike za infektivne bolesti.

„Zbog brojnih komentara koji su se u poslednje vreme pojavljivali u medijima vezano za primenu preparata ivermektin u lečenju COVID – 19 infekcije, Dekanski kolegijum Medicinskog fakulteta u Beogradu je smatrao da naš Fakultet, kao ustanova najvišeg nacionalnog značaja, treba da reaguje“, navodi se u saopštenju.

Fakultet je objavio ekspertska mišljenja rukovodstva Instituta za mikrobiologiju i imunologiju, kao i kolegijuma Klinike za infektivne i tropske bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.

U mišljenjima se navodi da ivermektin ne treba primenjivati u lečenju COVID-19.

„Podsećamo da je Agencija za lekove i medicinska sredstva jedina institucija koja je ovlašćena za izdavanje dozvola za stavljanje u promet isključivo kvalitetnih, bezbednih i efikasnih lekova i medicinskih sredstava“, upozorio je Medicinski fakultet.

Širenje dezinformacija o ivermektinu

Društvenim mrežama i putem Viber grupe „LRNE – ivermektin preporuke“ nedeljama unazad dele se naučno neutemeljene informacije i saveti o primeni leka ivermektin (ivermectin), inače veterinarskog farmaceutskog proizvoda.

U objavama se navodi da je taj lek delotvoran za lečenje COVID-a 19.

Međutim, ovaj lek nije odobren za lečenje COVID bolesnika, kako u Srbiji, tako ni u svetu od bilo koje relevantne zvanične zdravstvene institucije.

Reč je o sredstvu protiv parazita širokog spektra, navodi Svetska zdravstvena organizacija. Iako je primarno veterinarski lek, samo u konkretnim slučajevima, koristi se i u humanoj medicini.

Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar poručio je u utorak, 2. novembra, da će svi oni koji su preporučivali ovaj lek kao terapiju kod COVID bolesnika, morati da snose posledice.

„Oni koji su bili na nekim rukovodećim mestima, više nisu. Sada sledi drugi deo. Taj lek nije po zakonu, to je neregistrovan lek za ljudsku upotrebu, on se koristi u veterini i ne može da se koristi i preporučuje ljudima“, naglasio je Lončar.

Ministarstvo zdravlja nije odgovorilo na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) o tome koliko lekara je do sada smenjeno zbog slučaja „ivermektin“.

(Slobodna Evropa, Foto: Pixabay)