Skip to main content

Kurti: Za dva veka postojanja, Srbija je dve godine u vreme Đinđića imala demokratiju

Jugoslavija 12. мар 2023.
< 1 min čitanja

„U smislu intelektualne formacije i filozofske orijentacije, čak i kada se promenio, bio je pod velikim uticajem Frankfurtske škole kojoj je dugovao kritičko promišljanje opozicionog stava“

Premijer Kosova Aljbin Kurti je danas, na 20. godišnjicu ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića (1952 – 2003) ocenio da je Srbija, „za dva veka, samo u dve godine vlasti Đinđića bila demokratija“.

Kurti je naveo i da je Đinđić jedan od retkih srpskih političkih lidera koji nisu sarađivali sa (predsednikom Jugoslavije i Srbije iz devedestih godina prošlog veka) Slobodanom Miloševićem.

Kazao je da je „Đinđić u tadašnjim prilikama bio demokrata“, te da je, kako je naveo, „u smislu intelektualne formacije i filozofske orijentacije, čak i kada se promenio, bio pod velikim uticajem Frankfurtske škole kojoj je dugovao kritičko promišljanje opozicionog stava“.

„Dok se divio ‘komunikativnoj akciji’ Jirgena Habermasa, njegov omiljeni film bio je ‘Andrej Rubljov’ ( reditelja) Andreja Tarkovskog“, kazao je Kurti.

Podsetio je da su za ubistvo Đinđića osuđeni (tadašnji pripadnici Jedinice za specijalne operacije) Zvezdan Jovanović i Milorad Ulemek Legija na po 40 godina zatvora.

Istakao je i da nalogodavci atentata na Đinđića nisu otkriveni, možda, kako je kazao, „zbog toga što su bili poznati u to vreme“.

Dodao je da su „Ulemek i Jovanović izvršili ratne zločine na Kosovu“ i da su, kako je naveo „organizatori i izvršioci masakra nad Albancima“.

Naveo i da su oni „zajedno sa Goranom Radisavljevićem-Gurijem navodni učesnici u opsadi porodice Jašari u Prekazu“, kada su, 1998. ubijeni komandant OVK Adem Jašari i njegova mnogobrojna porodica.

„Organizovani kriminal, ratni zločini i šovinistička diktatura idu ruku pod ruku“, naveo je Kurti.

(Beta, foto: Kabinet premijera Kosova)