Skip to main content

Kompanija Fejsbuk menja ime u Meta

(Pod) razno 28. окт 2021.
2 min čitanja

Vlasnik i osnivač Fejsbuka Mark Zakerberg (Zuckerberg) objavio je danas da će ta matična kuća od sada zvati Meta da bi bolje predstavila sve svoje aktivnosti, mada će imena raznih platformi ostati nepromenjena.

Ime se menja zbog rebrendiranja, naveo je Bi-Bi-Si (BBC).

Kompanija je navela da će to biti bolje da bi se „obuhvatilo“ ono što radi kako se bude širila dalje od društvenih mreža u oblasti kao što je virtualna realnost.

Zakerberg je rekao da je izabrao reč meta, po starogrčkoj reči koja znači nešto dalje, da pokaže da uvek ima „još nešto da se izgradi“, prenosi Frans pres.

Promena se ne odnosi na pojedinačne platforme kao što su Fejsbuk, Instagram, Vocap (Whatsapp), samo na matičnu kompaniju u čijem su vlasništvu.

Ovaj potez usledio je posle niza negativnih izveštaja o Fejsbuku na osnovu dokumenata koje je iznela uzbunjivačica, bivša zaposlena u kompaniji. Fransis Hojgen optužila je kompaniju da stavlja dobit ispred sigurnosti ljudi.

U 2015. godini Gugl je restrukturirao svoju kompaniju i nazvao matičnu kompaniju Alfabet, medjutim to ime se nije primilo.

„Metauniverzum će biti sledeća granica“

Promena imena bi mogao biti pokušaj da se popravi reputacija Fejsbuka, poljuljana nizom problema – od širenja dezinformacija na platformi, neuspeha u moderiranju komentara i otkrića o negativnom uticaju njegovih proizvoda na mentalno zdravlje pojedinih korisnika, piše CNN.

Zakerberg je najavio promenu tokom kompanijskog sastanka u virtuelnoj realnosti.

„Fejsbuk je jedan od najviše korišćenih proizvoda u istoriji. To je prepoznatljiv brend društvenog medija, ali sve manje obuhvata ono što mi radimo“, rekao je Zakerberg.

Dodao je da će „metauniverzum“ biti „sledeća granica, kao što je društveno umrežavanje bila granica kada smo počinjali“.

Nagovestio je niz novih društvenih, igračkih i radnih koncepta za „metauniverzum“.

Fejsbuk je prikazao seriju video snimaka koji pokazuju viziju te kompanije o „metauniverzumu“, poput mogućnosti da korisnik pošalje svoju hologramsku sliku priatelju koji je na koncertu u stvarnom životu, sedenje za virtuelnim stolovima i igranje igara sa prijateljima.

„Vaši uređaji neće više biti fokus vaše pažnje. Videćemo mnoge od ovih tehnologija u narednih pet do 10 godina. Mnogo toga će biti mejnstrim i mnogi od nas će stvarati i naseljavati svetove koji su jednako detaljni i ubedljivi kao i ovaj naš, svakog dana“, rekao je Zakerberg.

(Beta/CNN/N1, Foto: Meta)