Koalicija za zaštitu dece izbeglica i migranata od zlostavljanja i zanemarivanja upozorila je povodom 20. juna, Međunarodnog dana izbeglica, da je epidemija kovida-19 dodatno otežala položaj ranjivih grupa, među kojima su u izuzetno osetljivom položaju deca izbeglice i migranti.
Ova unapređenja podrazumevaju, između ostalog, ulaganja u objekte za smeštaj u kojima je neophodno obezbediti veće kapacitete za izolaciju, bolju povezanost sa internetom, kao i unaprediti pristup zdravstvenim uslugama i obrazovanju.
„Takođe, neophodno je unaprediti procedure kada su u pitanju izolacija i smeštaj dece bez pratnje kako bi se izbegla njihova preduga izolacija i nedostatak kontakta“, dodaje se u saopštenju.
Organizacije okupljene oko Koalicije navode da je, na temeljima lekcija naučenih tokom pandemije, važno nastaviti rad u pružanju dodatne podrške kako bi deca bila bezbedna i imala priliku da nastave svoje detinjstvo i ostvare svoja prava.
„Prema podacima UNHCR-a, tokom 2020. godine pet puta manje izbeglica i migranata stiglo je u Grčku u poređenju sa 2019. godinom. U skladu sa tim, drastično je smanjen i broj dolazaka na Balkan nakon izbijanja epidemije. Međutim, deca izbeglice koja putuju sama ili sa porodicama nastavila su da se kreću unutar regiona, tako da se pritisak na sisteme podrške u zemljama duž rute nije smanjio“, navodi se u saopštenju.
Koaliciju za zaštitu dece izbeglica i migranata od zlostavljanja i zanemarivanja čine organizacije Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS, Centar za kriznu politiku i reagovanje (CRPC), Danish Refugee Council (DRC), Indigo, Mreža psihosocijalnih inovacija (PIN), Humanitarni centar za integraciju i toleranciju (HCIT), Refugee Aid Serbia (RAS), Save the Children za severozapadni Balkan i Centar za integraciju mladih (CIM).
(Beta)