Skip to main content

Kina: Karijera važnija od Marksa

Planeta 29. сеп 2012.
2 min čitanja

Ime ne želi da otkrije, baš kao ni radno mesto. Reč je o jednom državnom preduzeću iz Pekinga. To je sve što otkriva vitka, mlada žena sa dugom crnom kosom. Ona strahuje da bi mogla da ima problema ukoliko bez dozvole razgovara sa novinarima. Uprkos tome ponosna je što je već tri godine članica Komunističke partije: „Možda sam izabrana zbog mog studija – međunarodne politike. Ali svi iz mog okruženja su želeli da pristupe stranci.“

Ali nisu svi prihvaćeni. Komunistička partija Kine želi samo najbolje. Onaj ko želi da stupi u partiju, mora da pokaže dobre ocene, posećuje kurseve, položi prijemni ispit. Onda postoji probno vreme tokom kojeg svaka tri meseca moraju da se pišu izveštaji. A onda zavet na vernost partiji. Čemu sve to?

„To može da pomogne u karijeri. Ako u svojoj biografiji u rubrici „Politički status“ možeš da navedeš da si član partije, to ipak znači da pozitivno misliš, da si aktivan. To ostavlja dobar utisak.“

Odskočna daska za karijeru

Partija kao odskočna daska u karijeri. Za to mladi Kinezi polažu prijemni ispit koji je kao i test u školama: uče napamet bez razmišljanja. Nakon toga zaborav. Jer u svakodnevnici partija nema značaj, kažu mladi komunisti. Ipak to nije sasvim tačno.

„Uvek se osećam tako počastvovanom. Imam osećaj da sam drugačija od drugih. Nalazim se na višem nivou. Imam naprednije misli nego drugi ljudi“, kaže 31-godišnja žena koja je pre osam godina postala članica Komunističke partije i takođe radi u jednoj državnoj firmi.

Partija kao elitno udruženje, kao „avangarda kineskog naroda“. I zbog toga Komunistička partija ne prima u svoje redove svakoga. Ona želi da regrutuje potencijal za buduće rukovodstvo partije. Socijalistički jad i čemer je već odavno prevaziđen. Moderna odeća, auto srednje klase, sopstveni stan – to su danas atributi mladih članova Komunističke partije Kine. Baš kao i sastanci partije.

Ko mari za Marksa

„Normalno čitamo govore rukovodstva partije i razgovaramo o tome. Onda rukovoditelj partijskog ogranka rezimira ispravne zaključke kako bi korigovao naša pogrešna razmišljanja i pokazao nam kako treba ispravno da razmišljamo.“
Partija kao moralna instanca. Ipak rukovodstvo je već odavno uvidelo da to više ne funkcioniše besprekorno. Jer zloupotreba položaja među članovima zanima i običan narod. „Previše korupcije, previše mita. Što neko ima veću vlast, utoliko više postoji korupcije i mita.“

A to neće promeniti ni 18. Kongres partije, smatraju mnogi. Njih ne interesuje promena rukovodstva i generacijska promena na čelu partije. Jer u partiju se učlanjuje zbog pragmatizma, a ne zbog ubeđenja. Ali takva razmišljanja se na sednicama partije zadržavaju radije za sebe.

(Rut Kirhner/Zorica Ilić, Deutsche Welle)