Skip to main content

Inicijativa: Mladić u Njegoševoj je semafor koji pokazuje pravo lice državne politike

Aktuelno 08. нов 2021.
3 min čitanja

Inicijativa mladih za ljudska prava saopštila je danas da njeni aktivisti odustaju od najavljenog uklanjanja murala sa likom ratnog zločinca Ratka Mladića sa fasade u Njegoševoj ulici u Beogradu za to što to više nije običan mural već spomenik Ratku Mladiću, koji je stavljen pod zaštitu države Srbije 5. novembra, rešenjem MUP-a i ministra Aleksandra Vulina i ćutanjem predsednika Vučića i Vlade Ane Brnabić.

„To je logičan korak nakon dugogodišnjeg slavljenja zločinaca kao heroja od strane celog političkog i državnog aparata, i nedostatka hrabrosti i savesti da se preuzme odgovornost za zločine počinjene u ime srpskog naroda. To je spomenik ’Srpskog sveta’ koji Vulin kao glavni operativac u ime aktuelne vlasti u Srbiji, vrlo uspešno uspostavlja na ideologiji ’Velike Srbije’. Zbog toga zakoni (trenutne) Srbije ovde ne važe, ni Zakon o javnom okupljanju, niti rešenja komunalne milicije o uklanjanju murala. ’Srpski svet’ ne mari za zakone Srbije ili granice Srbije i zemalja na Balkanu, ’Srpski svet’ ima ambiciju sve da pregazi“, navodi se u saopštenju za javnost.

Navodi se da Inicijativa nije odustala zbog nedostatka hrabrosti, iako se plaše armije neonacista koja godinama nekažnjeno upražnjava nasilje i preti svima koji im nisu po volji.

Nije mera hrabrosti da staneš na crtu dok ti neko razbija glavu, osim među huliganima i kriminalcima – čiji sistem vrednosti ova vlast pokušava da nametne celom društvu. Hrabrost zrelih društava i zrelih osoba se ogleda u donošenju teških odluka. Saopštenje MUP i ministra Vulina, u kome govore o ’slikama krvavih srpskih glava’ ako dođe do krečenja murala smo dobro razumeli. Njegove paramilitarne formacije, kao što je Levijatan, bi nam razbile glave, a njegova policija nas ne bi zaštitila“, navodi se u saopštenju.

Uz podsećanje da je srž borbe aktivista Inicijative protiv nacionalizma koji nas gura u nove ratove, istakli su borbu za mir, ljudske živote, živote naših bližnjih i onih koje nikada neće upoznati.

„Stotine je murala i grafita podrške Ratku Mladiću u Beogradu i Srbiji. Svi su oni naša odgovornost, Inicijative i svih onih pojedinaca i grupa koji su bili spremni da dođu u utorak, ali ovaj spomenik u Njegoševoj je postao državna odgovornost. Mladić u Njegoševoj je sada semafor koji pokazuje pravo lice državne politike – da li ima pomirenja, da li ima vladavine prava, demokratije, regionalne saradnje, evropskih integracija. Da li treba da bude Bulevar Zorana Đinđića ili Bulevar Ratka Mladića“, upitali su iz Inicijative.

Kritikovali su MUP i ministra Vulina što su u svom saopštenju sa gađenjem i snishodljivošću govorili o saradnji sa aktivistima iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Kosova, i to u momentu kada se Vlada Srbije kune u regionalnu saradnju.

„Ni predsednik Vučić, ni Vlada, ni MUP a posebno ministar i glavni operativac ’Srpskog sveta’ Vulin ne znaju ništa o regionalnoj saradnji – što su mu pre nekoliko godina objasnile i naše kolege iz Inicijative iz Hrvatske u otvorenom pismu – nakon što im je javno pružio podršku kada su privedeni nakon što su uklonili tablu ’Za dom spremni’ u Jasenovcu“, navodi se u saopštenju.

Podsetili su i da je ministar Vulin pokrovitelj Zakona o ratnim memorijalima koji faktički zabranjuje da se u Srbiji oda počast žrtvama rata koji nisu Srbi.

„Zakon štiti i promoviše isključivo pamćenje na oslobodilačke ratove Srbije. Po tom zakonu, zabranjen je spomenik žrtvama Srebrenice, žrtvama iz masovnih grobnica širom Srbije i u Beogradu, zabranjeni su čak i spomenici žrtvama koji su Srbi ili državljani Srbije a bili su žrtve velikosrpske politike 90ih – kroz prisilne mobilizacije, logore, mučenja. Ali spomenik Ratku Mladiću je zakonit. Zakonit i poželjan. A sada je i ozvaničen“, upozorili su iz Inicijative.

Naveli su da im je zbog toga jako važna pravna borba i da sud odluči da je ova zabrana bila protivzakonita i neustavna.

„Neće biti uteha za današnju nepravdu, ali će biti jasan putokaz za neku Srbiju budućnosti koja će se temeljiti na ljudskim pravima i demokratiji. Zahvaljujemo se svima koji su podržavali ovu ideju i akciju i učestvovali u pripremi i bili ključni za realizaciju – pre svega stanarima i komšijama, ali i umetnicima i profesionalnim čistačima, kao i pojedinkama i pojedincima i organizacijama koji su podržavali i nastavili da podržavaju ovu borbu. Uvek pištaljka, nikada više puška!“, zaključuju iz Inicijative.

(Autonomija)