„21 mesec. 16 žrtava, 0 odgovornih"

Studenti u blokadi fakulteta u Novom Sadu, zborovi građana i Novosađani obeležili su danas 21 mesec od pada nadstrešnice Železničke stanice i pogibije 16 ljudi.
Kao i svakog prvog u mesecu, oni su se u vreme tragedije, 11.52 časova, okupili na raskrsnici kod Železničke stanice. Zaustavili su saobraćaj na 16 minuta i u tišini odali poštu stradalima.
Građani su u rukama držali papire sa imenima stradalih, a pojedinci su i ovog puta došli u majicama na kojima su bile poruke nadležnima.
„Ne dam da se zaboravi 1.11.2024.“, jedna je od njih.
„21 mesec. 0 odgovornih. Ne zaboravljamo“, naveli su zborovi građana.
Majka jedne od žrtava Dijana Hrka kroz suze se zahvalila Novosađanima što ni nakon 21 meseca ne zaboravljaju tragediju u kojoj je, uz njenog sina, nastradalo još 15 ljudi.
„Hvala što ne date da ovo ode u zaborav i što ste bili uz mene kad su svi odustali. Mislim da ćemo istrajati u ovome i da će zločinci odgovarati za smrt ovih 16 ljudi“, kazala je Hrka.
Ona je pozvala okupljene da dođu u kampus Novosadskog univerziteta od 17h, gde će biti održan prvi bazar njene fondacije.
Mreža Zborova Novog Sada pozvala je građane da im se večeras pridruže u šetnji i pomenu stradalima na Železničkoj stanici.
Oni će se okupiti kod Futoške pijace u 20 časova, nakon čega će uslediti šetnja do Železničke stanice.
U 20.52 časa biće održano 16 minuta tišine, a potom i paljenje sveća i ostavljanje cveća na mestu tragedije.



Podsetimo, u petak, 1. novembra 2024. godine, u 11 časova i 52 minuta, pala je nadstrešnica rekonstruisane i dvaput svečano otvarane Železničke stanice u Novom Sadu.
Od svih žrtava pada nadstrešnice i jedne od najvećih tragedija u istoriji Novog Sada, preživela je samo jedna osoba, studentkinja medicinskog fakulteta, zadobivši veoma teške povrede. Ona će biti doživotni invalid.
Studenti i građani pokrenuli su lavinu protesta i bunt zbog neadekvatne reakcije države, tražeći odgovornost. Protesti i dalje traju.
Za godinu i po dana niko nije osuđen za ono što se dogodilo na Železničkoj stanici tog 1. novembra.
Jedini sudski ishodi zasad jesu presude po kojima Infrastruktura železnice Srbije i Republika Srbija isplaćuju novac porodicama osoba stradalih u nadstrešnici.
U međuvremenu, tri procesa koja su pokrenuta tapkaju u mestu. Optužnica koja je podignuta u Novom Sadu već se drugi put preispituje i nije potvrđena, a Viši sud je doneo odluku da iz optužnice isključi Gorana Vesića, Jelenu Tanasković i Anitu Dimoski.
Sudski postupak za nadstrešnicu je konstantno opstruisan, a i sama istraga, što je kulminiralo donošenjem tzv. Mrdićevih zakona, kojima se onemogućuje efikasna istraga za neke od najvećih afera naprednjačke vlasti.
(Autonomija)

STUPS: Dvostruki standardi