Fond za humanitarno pravo (FHP) objavio je svoj šesti digitalni narativ „Operacija skrivanja tela“, o skrivenim masovnim grobnicama Albanaca koji su ubijeni tokom rata na Kosovu 1999. godine.
“Od 2001. godine do danas, na teritoriji Srbije su na pet lokacija otkrivene masovne grobnice sa posmrtnim ostacima 948 Albanaca ubijenih tokom rata na Kosovu, prevashodno civila. U martu 1999. godine, u vrhu vlasti je isplanirana operacija premeštanja tela civila koje su ubile vojne i policijske jedinice, kako bi se uklonili dokazi o zločinima i sprečila svaka mogućnost domaće ili međunarodne nezavisne istrage”, naveo je FHP u saopštenju za javnost.
Objašnjava se da je operacija premeštanja počela najkasnije početkom aprila 1999. godine i trajala je do kraja maja 1999. godine, a sve informacije o pokopavanju tela u masovne grobnice držane su u tajnosti do maja 2001. godine.
Predsednik Savezne Republike Jugoslavije Slobodan Milošević je na sastanku održanom u njegovom kabinetu, u martu 1999. godine, naložio ministru unutrašnjih poslova Vlajku Stojiljkoviću „preduzimanje mera kako bi se uklonili svi tragovi koji mogu da ukažu na postojanje dokaza o izvršenim zločinima“ koje su srpske snage počinile na Kosovu.
Sastanku su prisustvovali i načelnik Resora državne bezbednosti (RDB) MUP-a Srbije Radomir Marković i načelnik Resora javne bezbednost (RJB) MUP-a Srbije Vlastimir Đorđević.
Ubrzo nakon toga, u kabinetu Vlajka Stojiljkovića održan je drugi sastanak, na kojem je Stojiljković za izvršenje Miloševićevog naloga odredio načelnika Uprave kriminalističke policije (UKP) MUP-a Dragana Ilića i načelnika RJB Vlastimira Đorđevića.
Na trećem sastanku, koji je održan tokom aprila 1999. godine u Kabinetu načelnika RJB Đorđevića, dogovoreno je da se za potrebe asanacije terena radnicima policije uputi „stručna pomoć“ iz UKP-a. Po rečima načelnika UKP-a Dragana Ilića, u izvršenju zadatka značajnu pomoć pružio mu je pukovnik MUP-a Goran Radosavljević Guri sa svojim ljudima.
U maju 1999. godine održan je još jedan sastanak koji je organizovao Slobodan Milošević i kojem je prisustvovao i zamenik ministra policije Obrad Stevanović. U Stevanovićevom dnevniku u vezi sa tim sastankom između ostalog stoji: „Predsednik“, a zatim ispod toga: „Nema leša, nema zločina“, navodi se u digitalnom narativu.
Dodaje se da se trenutno još 1.642 osobe, od kojih su većina Albanci, nalaze na evidencijama nestalih tokom rata na Kosovu.
Digitalni narativ „Operacija skrivanja tela“ sadrži snimke svedočenja, fotografije lokacija, forenzičke izveštaje, zapisnike iz policijske istrage i druge materijale iz sudskih postupaka u kojima su izvođeni dokazi o ovoj tajnoj državnoj operaciji.
Digitalni narativ je nastao na osnovu FHP Dosijea “Uklanjanje dokaza o zločinima tokom rata na Kosovu: operacija skrivanja tela” iz 2017. godine.
(Autonomija)