Skip to main content

Evropski sud pravde kaznio Mađarsku

Planeta 13. јун 2024.
< 1 min čitanja

Veliki delovi mađarskog sistema azila su pred ECJ proglašeni nezakonitim

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sign_in_front_of_the_Court_of_Justice_of_the_European_Communities_(now_the_Court_of_Justice_of_the_European_Union),_November_2006.jpg

Mađarski premijer Viktor Orban je danas izjavio da je presuda Evropskog suda pravde kojom je Mađarska novčano kažnjena zbog nepoštovanja zajedničke politike azila Evropske unije i presude ECJ „sramna i neprihvatljiva“ i optužio Brisel za „finansijsku ucenu“.

„Odluka ECJ da kazni Mađarsku sa 200 miliona evra i po miliona evra dnevno zato što je branila granice EU je sramna i neprihvatljiva. Izgleda da su ilegalni migranti briselskim birokratama važniji od evropskih građana“, napisao je Orban na mreži Iks, bivšem Tviteru.

Evropski sud pravde je danas kaznio Mađarsku sa 200 miliona evra i dodatnih miliona evra za svaki dan zakašnjenja jer nije izvršila presudu suda.

Orban je na Fejsbuku napisao da Mađarska neće „dozvoliti da je finansijski ucenjuju briselske birokrate„. „Zaštitićemo svoje granice i zaštitićemo mađarski narod“, napisao je Orban.

ECJ je u decembru 2020. presudio da Mađarska ne poštuje evropsku politiku koja se odnosi na pravo priznavanja međunarodne zaštite i na procedure za vraćanje ilegalnih migranata.

Sud je tada ocenio da je za migrante koji su u Mađarsku ulazili iz Srbije, zbog propisa Budimpešte bilo nemoguće da podnesu zahtev za međunarodnu zaštitu, da je njihovo zadržavanje u tranzitnim zonama bilo nezakonito i da nisu poštovane evropske procedure za vraćanje odbijenih tražilaca azila.

Sud EU je u današnjoj presudi ocenio da Mađarska nije preduzela potrebne mere za izvršenje presude iz 2020. godine, i da je to uradila namerno, čime je povredila načelo saradnje, ozbiljno potkopala načelo solidarnosti i pravednu podelu obaveza između članica EU.

ECJ je visinu kazne obrazložio ocenom da „to propuštanje da ispuni svoje obaveze, predstavlja nezabeleženo i posebno teško kršenje zakona Unije“.

Mađarska je zbog svoje politike prema azilantima u nekoliko navrata bila predmet kritike Evropske komisije, a veliki delovi mađarskog sistema azila su pred ECJ proglašeni nezakonitim.

(Beta/foto: Wikimedia)