U Ministarstvu spoljnih poslova Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske večeras je upriličena komemoracija povodom 27. godišnjice genocida u Srebrenici, prenose mediji.
Obratili su se predsedavajući Predsedništva BiH Šefik Džaferović i ministar Ujedinjenog Kraljevstva za Evropu Graham Stuart.
Govorili su takođe i predsednica Svepartijske grupe za Bosnu i Hercegovinu u Britanskom parlamentu Ališa Kerns, zastupnik u Parlamentu Fabian Hamilton, direktor Memorijalnog centra Emir Suljagić i predsednik Fondacije “Remembering Srebrenica” Vakar Azmi, piše agencija Fena.ba.
Genocid nad Bošnjacima u Srebrenici delo je institucionalne strukture, kazao je Džaferović u svom obraćanju.
„Samo na livadi u Branjevu streljano je oko 1.300 ljudi. Među šestoricom preživelih, bili su dečak Almir Halilović i trojica mladića Sakib Kiverić, Fuad Đozić i Emin Mustafić. Oni su se izvukli ispod gomile leševa i pobjegli u šumu.
Tamo su ih, gladne, krvave i iscrpljene pronašli dvojica Srba, otac i sin, Neško i Slobodan Đokić. Nisu ih prijavili, nego su ih nahranili i obukli. Međutim, četvorica preživelih Bošnjaka nisu se uspeli izvući na slobodnu teritoriju.
Vojska Republike Srpske ih je ponovo zarobila i streljala, a dvojicu Srba, dobročinitelja, koji su im pokušali pomoći su tukli i poslali u tamnicu“, kazao je Džaferović.
Istakao je da je navedeno samo jedna od priča koja svedoči o užasnom vremenu.
„Genocid nisu izvršili pojedinci, već mračni sistem vlasti Republike Srpske, koji je pojedincima zabranio da čine dobro i spasavaju ljudske živote.
Dužnost koju je taj sistem postavljao pred pojedince bio je da pomognu vršenju genocida i progona, a ukoliko su odbijali bili su kažnjavani.
Bila je to, dakle, potpuna inverzija svih moralnih vrednosti: dobro se kažnjavalo, zlo postalo dužnost, a ljudsko dostojanstvo bilo je potpuno pogaženo“, kazao je Džaferović.
Naglasio je da je „sveta dužnost da nikada više ne dozvolimo da režim koji je izvršio genocid bude gospodar ljudskih sudbina u Bosni i Hercegovini“.
Istorijska misija jeste da Bošnjaci, kao i svi drugi ljudi u Bosni i Hercegovini, nikada više ne budu prepušteni nemilosti zločinaca i njihovih sledbenika, a ključno sredstvo za to jeste – snažna država Bosna i Hercegovina, kazao je.
Ministar Graham Stuart je naglasio da se Ujedinjeno Kraljevstvo seća genocida i saoseća sa porodicama žrtava.
„Stojimo uz porodice žrtava u njihovoj borbi za pravdu“, kazao je.
Dodao je da Ujedinjeno Kraljevstvo sankcionisalo zvaničnike RS Milorada Dodika i Željku Cvijanović zbog njihovih pokušaja da podrivaju državu i njenu funkcionalnost, te zbog njihove opasne nacionalističke retorike i negiranja genocida.
„Našu viziju za sigurnu i prosperitetnu BiH deli međunarodni savez država posvećenih slobodi“, naveo je.
Ališa Kerns se prisetila svoje prve posete Srebrenici 2016. navodeći da svako ko poseti Potočare mora doživeti duboku promenu.
„Majke Srebrenice su se suočile sa najgorim u čoveku a ipak pokazuju ono najbolje u čoveku. Nepostojanje osvetoljubivosti bez obzira na toliku bol i njihova ustrajnost u traženju pravde rezultiraju u izdržljivosti i stalnom optimizmu preživelih rata u BiH“, kazala je.
„Svrha Svepartijske grupe za BiH jeste da pokaže da Britanski parlament nije zaboravio svoju dužnost u Bosni i da je nivo međustranačke saradnje dokaz zajedničke želje da podržimo naše prijatelje. Osećam da se naša veza produbila otkako se zajednički suprotstavljamo mržnji i postajemo sve jači i jači „, dodala je.
Britanski parlamentarci će nastaviti da diže glas u ime podrške žrtvama.
„Večeras kada se zajedno prisećamo mogu sa samopouzdanjem kazati da Bosna ima mnoge prijatelje i da niko nije posvećeniji od Ujedinjenog Kraljevstva. Sećaćemo se prošlosti, odbaciti mržnju i podele i na temeljima istine stvarati svetliju budućnost“, kazala je Kerns.
Emir Suljagić je govorio egzekuciji više od 1300 Bošnjaka u skladištu Poljoprivredne zadruge u Kravici, te podsetio da je ovaj prvi masovni čin ubijanja počinjen na današnji dan, 13. jula 1995.
Suljagić je u svom obraćanju istakao da je MUP RS danas zabranio porodicama žrtava da obiđu mesto zločina u Kravici i kako lokalne vlasti u Bratuncu nastoje prikriti tragove zločina u Kravici.