"Čini mi se da je to namera određene grupe ljudi, posebno određenih predstavnika vlasti"
Pravnik u NUNS-u Rade Đurić ocenio je da je napad na novinara nedeljnika Radar Vuka Cvijića „posledica jednog jako ružnog, negativnog narativa prema novinarima“.
„Posebno onima koji su kritički orijentisani prema onome što rade predstavnici vlasti ili ljudi povezani sa njima, histerija, visoka tenzija prema novinarima koja je u ovom slučaju rezultirala fizičkim napadom na Vuka Cvijića“, kaže on.
„Nemamo previše informacija, sutra imamo sastanak Stalne radne grupe za bezbednost novinara. Nemamo predstavnike izvršne vlasti koji moraju da se oglase o ovakvom napadu, da pošalju poruku građanima. Time što ne šalju, daju neku vrstu prostora da se ovakav napad može dogoditi i da će ostati nekažnjiv“, kaže on.
Prema njegovim rečima, „teško je da se poveruje kako predsednica skupštine nema mnogo informacija o ovom slučaju“.
„Selektivno se postupa u odnosu na slučajeve. Neka vrsta licemerja, sumnjam da se nema dovoljno informacija, ne postoji spremnost i politička volja da se zaista zaštite novinari. Ove godine imamo gotovo eskalaciju tih događaja, pretnji na mrežama, imali smo ozbiljne pretnje Ani Lalić, grafite na račun Dinka Gruhonjića… Država pokazuje da nije spremna da se adekvatno uhvati u koštac sa tim“, kaže on.
Ističe da zbog toga ima i manje prijava.
„Jer novinari ne žele to da rade kad vide da nema rezultata. Ja se plašim i mi u NUNS, da nerešavanje slučajeva i podizanje tenzija mogu da eskaliraju ozbiljnim napadom, ne mora da bude instruiran, desiće se od nekog građanina koji ima potpunu konfuziju o tome šta se zapravo dešava, desiće se nešto što na kraju neće moći da se reši. Čini mi se da je to namera određene grupe ljudi, posebno određenih predstavnika vlasti“, kaže Đurić.
Dodao je da u prvih pet meseci beležimo gotovo 75 incidentnih događaja.
„Plašimo se zbog svih tenzija da će taj broj biti veći“, kaže on.