“Postupanje direktora u skladu sa dopisom Ministarstva prosvete bilo bi postupanje bez pravnog osnova što bi vodilo ka sudskim sporovima, krivičnoj odgovornosti, kao i ogromnim materijalnim troškovima budžetskih sredstava”,

Direktori osnovih i srednjih škola Školske uprave Novi Sad u kojima nisu isplaćene zarade danas su upozorili da revolt zaposlenih raste zbog nedoslednog i selektivnog pristupa Ministarstva prosvete, a da se, ukoliko se postojeća situacija hitno ne reši na pozitivan način, može očekivati da intenziviranje obustave nastave.
Direktori su u saopštenju upozorili da su, nakon izostanka isplate prvog dela februarskih zarada svojim zaposlenima, urgirali kod nadležnih ali da su njihovi apeli ostali bez odgovora.
Dodali su da se, ukoliko se postojeća situacija hitno ne reši na pozitivan način, može očekivati da usledi intenziviranje obustave nastave kao i niz novih i nepredvidivih reakcija nezadovoljnih zaposlenih.
“U cilju sprečavanja novih i produbljivanja postojećih problema, imajući na umu najbolji interes čitave obrazovne zajednice u državi obraćamo se nadležnima javnim apelom za hitno delovanje u zakonskim okvirima i verifikaciju zarada školama kojima to još nije učinjeno, kao i slanje instrukcija za zakonito postupanje (shodno svemu navedenom) kako bi se sprečili dalji problemi, pravne posledice, ali i materijalna šteta”, navodi se u saopštenju.
Podsetili su da se zarade u visokom obrazovanju redovno isplaćuju iako se nastava ne odvija od decembra; kao i da se od škole do škole primenjuju različiti načini obračuna.
Direktori su u saopštenju ukazali da su planovi nadoknade nerealizovane nastave dostavljeni Ministarstvu prosvete u predviđenom roku, dok je zarada za prvi deo februara obračunata u skladu sa važećim zakonskim propisima i uneta u informacioni sistem ISKRA.
Međutim, dodaju, očekivana verifikacija obračuna, izostala je, te niko od zaposlenih u našim školama nije primio platu.
“Nakon izostale uplate, nadležnima u Ministarstvu prosvete više puta smo uputili zahteve i urgencije za isplatu prvog dela februarske zarade, kao i za dobijanje pravno zasnovanih preciznih instrukcija za konačan obračun. Svi naši zahtevi ostali su bez odgovora i bilo kakve reakcije nadležnih”, naveli su direktori.
Upozorili su i da je u pojedinim školama ŠU Novi Sad, koje su takođe bile u potpunoj obustavi nastave, zarada obračunata bez umanjenja (akontacija za februar) isplaćena je u celosti, čime su te škole dovedene u “diskriminisan položaj” i čime je dodatno destabilizovana i onako složena krizna situacija u kolektivima škola.“
“Dopisom i postupanjem ministarstva, direktori škola dovededni su u takoreći bezizlazan položaj, razapeti između (ne)zakonitog postupanja i ugroženog materijalnog položaja zaposlenih uslovljenog izostankom zarade”, ističe se u saopštenju.
“Postupanje direktora u skladu sa dopisom Ministarstva prosvete bilo bi postupanje bez pravnog osnova što bi vodilo ka sudskim sporovima, krivičnoj odgovornosti, kao i ogromnim materijalnim troškovima budžetskih sredstava”, poručili su direktori škola.
(Autonomija, foto: Pixabay)