Skip to main content

Maja Sedlarević: Žene u Srbiji danas ponovo moraju da se bore za svoja prava

Info 08. mar 2018.
< 1 min čitanja

Članica Predsedništva Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Maja Sedlarević upozorila je da se posle jednog veka od kad su se žene izborile za svoja radna i politička prava, Srbija suočava sa preispitivanjem tih prava.

“Ovoliko godina kasnije i dalje moramo da dokazujemo da smo dovoljno vredne, da smo sposobne i da možemo! Moramo i danas jednakom snagom da se borimo za ravnopravnost u svim sferama života, izložene stalnoj opasnosti od rodno zasnovanog nasilja, verskog fundamentalizma, diskriminacije na poslu i pri zapošljavanju, ugrožavanja reproduktivnih prava i slično”, ističe se u saopštenju Maje Sedlarević.

Ona je ukazala da se u poslednje vreme ponovo u javni diskurs vraćaju ideje o zabrani abortusa i stavovi o tome kako su za “belu kugu” krive “razmažene žene”.

“Svedočimo da na svakih nekoliko meseci neko od visokih zvaničnika Srpske pravoslavne crkve istupi sa takvim stavovima, najgore vređajući žene, ali u poslednje vreme sve češće slične optužbe i pretnje dolaze i iz raznih ministarstava i saveta na državnom nivou. Istina je, ipak, drugačija. Umesto što optužuju žene, trebalo bi da govore o teškom ekonomskom položaju, nezaposlenosti i teškim uslovima života u kojima je teško doneti odluku o rađanju”, navela je funkcionerka LSV.

Ona je poručila da je pravo na rađanje, jednako kao i pravo na abortus, pravo i izbor svake žene, a ne države i crkve.

(Autonomija)