"Prema tvrdnjama inđijskih naprednjaka, koordinatori su odredili ‚kvotu‘ od 1.600 ljudi koji bi trebalo da dočekaju ovu kolonu"

Tribina posvećena stanju u kulturi pod nazivom „Od bunta do institucija“ koja je trebala da se održi na Trgu slobode u Inđiji u četvrtak 25. juna, odložena je iz bezbednosnih razloga za petak, 26. juna sa početkom u 19 časova, saznaje N1 od organizatora tribine, neformalne grupe profesora i aktivista „Građanski savet“.
Kako su za portal N1 naveli organizatori, tribina je najavljena u ponedeljak, 22. juna, ali je sutradan, u utorak stigla informacija da će u Inđiji u četvrtak na istom mestu, odnosno na Trgu Slobode od 17 do 20 časova biti organizovan doček pešaka koji iz Novog Sada idu za Beograd na miting Srpske napredne stranke, koji je zakazan za subotu.
“Procena je bila da nije bezbedno susretati se sa njima, pa je tribina odložena“, kažu za portal N1 organizatori.
Povod za tribinu je otkazivanje Šekspir festivala koji je nakon 13 godina postao prepoznatljiva gradska manifestacija, koja kako napominje „Građanski savet“, „nije bila važna samo za Inđiju, već za čitavu kulturu u Srbiji“.
„Šta je zapravo kultura? Zašto je ona važna? Zašto se uvek prvo u kulturi artikulišu društvene promene? Zašto autoritarni sistemi guše kulturu, progone, zabranjuju i cenzurišu umetnike? Kakav je odnos vlasti prema kulturi, a kakav odnos ima društvo? Kakva je budućnost društva bez kulture?“ – samo su neka od pitanja o kojima će u petak govoriti: flautista i redovni profesor Fakulteta muzičkih umetnosti Ljubiša Jovanović, dramaturg Željko Hubač, glumica i profesorka glume Dragana Varagić, novinarke Radmila Stanković i Verica Mariničić, odbornik u SO Inđija Božidar Sudžum i aktivista Nikola Dukić.
In Medija: U četvrtak doček pešaka na Trgu Slobode i noćenje u Inđiji
Lokalni inđijski portal „In Medija“ objavio je u utorak da će grupa pešaka krenuti u četvrtak ujutru iz Novog Sada ka Beogradu, kako bi 27. juna prisustvovala zakazanom skupu Srpske napredne stranke u prestonici.
„Plan je da rutu dugu oko 80 kilometara pređu uz dva noćenja. Prva stanica na ovom putu biće Inđija, gde im je u četvrtak u 20 časova organizovan svečani doček na Trgu Slobode. Iako tačna lokacija prenoćišta još uvek nije zvanično poznata, pretpostavlja se da bi domaćin ponovo mogla da bude OŠ ‘Petar Kočić’, u kojoj su pešaci boravili i tokom aprila 2025. godine“, piše In Medije.
Ovaj portal navodi da je određena i „kvota“ za doček šetača.
„Prema tvrdnjama inđijskih naprednjaka, koordinatori su odredili ‚kvotu‘ od 1.600 ljudi koji bi trebalo da dočekaju ovu kolonu. Sam program dočeka na centralnom trgu počinje u 17 časova i trajaće sve do 20 sati, za kada je predviđen dolazak pešaka“, objavio je portal In Medija.
Dok studenti i građani spavaju „pod vedrim nebom“ u Inđiji, pristalice SNS-a imaju smeštaj
Podsetimo, kada je krajem januara prošle godine prvi put organizovano studentsko pešaćenje na veliki protest, koji se održavao, na dan grada, 1. februara u Novom Sadu pod nazivom „1.2. na 3 mosta“, oni koji su pešačili iz Beograda bili su primorani, da po veoma hladnom vremenu, prenoće pod vedrim nebom na fudbalskom stadionu u Inđiji, jer je lokalna vlast odbila da im ustupi sportsku halu.
Isto se desilo i kada su studenti sa građanima iz Beograda pešačili na komemorativni skup u Novi Sad, na prvu godišnjicu od pada nadstrešnice, u kojoj je život izgubilo 16 ljudi.
Pristalice vlasti su pak u aprilu 2025. godine imale potpuno drugačiji tretman u Inđiji, dok su pešačili od Novog Sada do Beograda. „Studenti koji žele da uče“ prenoćili su tada u Osnovnoj školi „Petar Kočić“.
(N1, foto: In Medija)

STUPS: Vaspitna