“Oni su prosto otpušteni i vršena je odmazda za sve one koji nisu hteli da idu u Ćacilend, nisu hteli da budu u sistemu sigurnih glasova"

Poslanici u Skupštini AP Vojvodine danas su, pred sednicu tog parlamenta, ocenili da se otpuštanja u vojvođanskoj administraciji koja se pravdaju racionalizacijom, zapravo osveta kadrovima koji su politički nepodobni.
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) u Skupštini Vojvodine Dejan Kulja rekao je na konferenciji za novinare ispred zgrade Skupštine APV da je preko 150 zaposlenih u administraciji AP Vojvodine, od planiranih 500, već otpušteno, ali je ocenio da je u pitanju “lažna ušteda”.
“Ko nam govori o racionalizaciji, ko nam govori o štednji? Maja Gojković? Neko ko je u toku 2025 godine potrošio 30 miliona dinara na putovanja, višestruko više nego sve ostale vlade do sada. Neko ko spada u grupu najbogatijih političara u Srbiji. Ta ista Maja Gojković u svom vlasništvu poseduje preko 40 nekretnina – i stanove i kuće i voćnjake i njive. Bukvalno sve. Zar oni treba da nam govore o racionalizaciji? Zar oni treba da otpuštaju radnike koji se bore za svoju egzistenciju i žele profesionalno da obavljaju svoj posao“? „, naveo je Kulja.
On je istakao da je među otpuštenima i pedesetogodišnja pravnica Nela Jelić, majka petoro dece, dok se istovremeno na desetine novih zapošljava na pod ugovorom o delu na određeno vreme i na privremene i povremene poslove.
Poslanik Stranke slobode i pravde (SSP) Milan Vasiljević je istakao da otpušteni zaposleni u pokrajinskoj administraciji kojima je ostalo dve godine do penzije ili teško bolesni.
„Neću danas pominjati njeno ime ni prezime, ali ti ljudi koji su je otpustili, oni su uvideli njenu dokumentaciju i do toga im nije stalo, zato što su oni imali zadatak“, rekao je Vasiljević.
“Oni su prosto otpušteni i vršena je odmazda za sve one koji nisu hteli da idu u Ćacilend, nisu hteli da budu u sistemu sigurnih glasova i nisu hteli da rade onako kako im se kaže, a često i suprotno od zakona”, rekao je Vasiljević.
Nastovski: Pokrajinska administracija postala partijsko utočište
Jedan od otpuštenih radnika u pokrajinskoj administraciji, Vasil Nastovski, rekao je da u zgradi Pokrajinske vlade i danas sede ljudi koji su “uplašeni i dalje ne smeju da izraze svoje mišljenje”, te da ne smeju ni da se jave onima koji su dobili otkaze, kako i sami ne bi ostali bez posla.
Dodao je da je veliki broj onih koji su otpušteni u “nezavidnim materijalnim situacijama”, i naveo da se nada da se neće nastaviti sa ucenjivanjem ljudi.
“Jako je veliki strah i atmosfera je apsolutno loša. Sve ono što je nekada bilo u ovoj instituciji sada više nije. To je sada jedna institucija koja više ne funkcioniše, tu više niko s koga ne radi svoj posao, to je nešto što je postalo apsolutno partijsko jedno utočište i partijsko mesto gde se apsolutno na sve moguće načine zapošljavaju ljudi”, naveo je Nastovski.
Dodao je da je u sekretarijatu u kojem je on bio zaposlen, od 36 zaposlenih čak 16 ljudi zaposleno na privremeno-povremenim poslovima, dok se istovremeno otpuštaju neki od stalno zaposlenih, među kojima i bolesne kolege.
Vasiljević je rekao i da su poslanici opozicije u više navrata pokušavali da dobiju odgovor pokrajinske adminstracije o tome po kom kriterijumu i koliko tačno radnika je otpušteno, ali da je, osim objašnjenja predsednice vojvođanske vlade Maje Gojković da je u pitanju „skup birokratski sistem gde je neophodna racionalizacije“, nikakve informacije više nisu objavljene. Čak ni kao odgovori na poslanička pitanja, dodao je.
„Očigledno je na njima da nam te odgovore ne daju“, naveo je Vasiljević.
U Velikoj sali Skupštine AP Vojvodine, u 10 časova, počela je sednica na kojoj će, između ostalog, pokrajinski poslanici razmatrati Predlog pokrajinske skupštinske odluke o završnom računu budžeta Autonomne Pokrajine Vojvodine za 2025. godinu sa izveštajem o izvršenju Pokrajinske skupštinske odluke o budžetu AP Vojvodine za 2025. godinu.
(Autonomija)

STUPS: Vaspitna