Postupak ministra unutrašnjih poslova Srbije Aleksandra Vulina izražava jasan stav ove države da stoje iza Ratka Mladića i toga ‘mi bismo ponovo klali i ubijali’, ocijenila je za Aktuelno aktiviskinja za ljudska prava Aida Ćorović dan nakon što je u Beogradu privedena jer je bacila nekoliko jaja na mural ratnog zločinca Mladića.
Ona smatra da je to bio način da se izrazi simboličan čin i da je to bilo najmanje što je mogla da uradi.
“Moj stav je trajan onoliko koliko traje Srebrenica”, poručila je Ćorović.
Na protestu zajedno sa Ćorović bila je i mlada umjetnica Jelena Aćimović. Ćorović je za naš portal otkrila šta se desilo i kako je došlo do incidenta.
“Zajedno smo pošle da vidimo kako će proteći najavljivano okupljanje. Ponadala sam se da će doći određeni broj aktivista nevladinih organizacija kako bi reagovali na ovo strašno dešavanje u Beogradu. Međutim, ispostavilo se da nas nije brojčano dovoljno kako bi bila poslata jasna poruka. Nisam znala na koji način da reagujem i onda sam došla na ideju da odem do obližnjeg marketa da kupim jaja i desilo se to što se desilo”, kazala je Ćorović.
Ona smatra da je iz ljudskih i moralnih razloga važno da mural Ratka Mladića bude uklonjen.
“Njegov zločin je dokazan, to je osuđeni ratni zločinac. Nedopustivo je da u sred centra Beograda mi vidimo to njegovo demonstriranje”, navela je Čorović.
Ponašanje policije Ćorović opisuje kao jednu vrstu brutalne torture.
“U najmanju ruku jedno dripačko ponašanje. Vukli su me toliko jako i brutalno da danas vidim da imam modrice. Planiram da odem kod ljekara. Jasno je da iza ovog postupka ne stoje profesionalci. Nema sumnje da je Vulin doveo najveću ološ koju koristi uprvo u ovakve svrhe. Nije završilo na ovome, sinoć sam dobila i nekolliko brutalnih prijetnji”, kaže Ćorović.
Dodaje da ovo nije njen stav od juče, već ”dugih 30 godina”.
“Ponoviću da je moj stav trajan onoliko koliko traje Srebrenica. To je svijet koji ja prezirem, to je ratni zločinac koji je ubijao goloruke mladiće. Stav države koji brani jednu takvu ličnost ne može biti budućnost našeg naroda”, naglasila je Ćorović.
Raduje je što se iz Beograda pored bruke vlasti, poslata i jedna drugačija slika.
“Nas nekoliko stotina smo pjevali antifašističke pjesme i to je druga slika koju će svi manje prenositi. Mene ipak raduje što postoji i takva Srbija. Nismo svi potonuli u fašizam, kao što je to učinila sadašnja vlast”, kazala je ona.
Podsjetimo, policija je 9. novembra privela aktivistkinje Aidu Ćorović i Jelenu Jaćimović nakon što su na Međunarodni dan borbe protiv fašizma gađale jajima mural Ratka Mladića, osuđenika za ratni zločin i genocid pred Haškim tribunalom.
Prethodno je policija zabranila akciju prekrečavanja murala koju su najavili aktivisti nevladine organizacije Inicijativa mladih za ljudska prava, uz obrazloženje da postoji opasnost od međusobnog fizičkog sukoba (pristalica i protivnika najavljenog skupa) i narušavanja javnog reda i mira.
Mural sa likom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića u Beogradu nepoznati građani su više puta precrtavali i šarali u znak protesta, ali je on brzo vraćan u prvobitno stanje.
Mladićev lik stoji gotovo četiri mjeseca na fasadi zgrade na uglu ulica Njegoševe i Alekse Nenadovića u Beogradu.
Nepoznati autor ga je naslikao krajem jula ove godine, mjesec dana nakon što je sud u Hagu 8. juna potvrdio doživotnu zatvorsku kaznu Ratku Mladiću.
(Aktuelno.me, foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs)