Skip to main content

Falun Gong: Ustavni sud presudio – srpska policija postupila nezakonito 2014.

Marginalci 12. авг 2021.
3 min čitanja

Ustavni sud Srbije doneo je u maju, posle sedam godina, presudu da je srpska policija nezakonito postupila tokom kineskog samita „Pojas i put“ u Beogradu 2014. godine, kada je sprečila protest aktivista Falun Gonga, zadržala ih bez prava na telefonski poziv, prava na advokata i prava na prevodioca i deportovala ih nakon samita, piše Minhui.org, portal posvećen duhovnoj disciplini Falun Gong, čije sledbenike progone kineske vlasti.

Podsetimo, Komunistička partija Kine je 1999. godine započela antireligioznu kampanju i progon Falun Gonga u Kini, koji se zasniva na doktrini državnog ateizma. Reč je o modernoj ćigong disciplini koja kombinuje usporene vežbe i meditaciju sa moralnom filozofijom, a pojavila se 1992. godine. Kampanja koju je započela Komunistička partija 1999. godine mobilisala je ceo medijski aparat, sudstvo, policiju, vojsku, ali i obrazovni sistem, sa ciljem da se Falun Gong iskoreni. Postoje izveštaji o sistemskom mučenju sledbenika, ilegalnom zatvaranju, prisilnom radu, nasilnim psihijatrijskim merama i „prevaspitavanju“ u zatvorima i zatvaranju u različite oblike pritvornih objekata zbog odbijanja sledbenika da se odreknu svoje duhovne prakse.

Uoči samita u Beogradu, između kineskog premijera i 16 premijera istočno-evropskih zemalja, aktivisti za ljudska prava iz Evrope i Srbije hteli su da iskoriste ovu priliku da prošire svest o progonu Falun Gonga u Kini.

Srbija je demokratska zemlja i njen Ustav garantuje slobodu okupljanja, a ovog puta, međutim, policija u poslednji čas i bez propisnog obrazloženja zabranjuje svako okupljanje, na taj način kršeći zakon, navodi se u tekstu dopisnika Minghui iz Srbije, koji piše o zabranjenom protestu.

Kako se dalje podseća u tekstu, saznavši za zabranu, većina aktivista otkazuje svoj put za Srbiju, ali 11 ljudi iz Bugarske, Slovačke i Finske ipak stiže. U času kad kroče u hotel, međutim, trag im se gubi – da bi se kasnije saznalo da ih je policija odvela, navodi se u tekstu i dodaje: Osim prava na okupljanje, oni su tom prilikom lišeni osnovnih prava, poput prava na telefonski poziv, prava na advokata i prava na prevodioca.

Posle završetka Samita, nakon što su deportovani iz Srbije kao obični kriminalci, neki od uhapšenih su pokrenuli sudski postupak protiv srpske policije, navodi Minghui. Ministarstvo unutrašnjih poslova i Viši sud u Beogradu odbili su njihove žalbe, podseća se u tekstu i dodaje da su kasnije pokrenuli parnicu pred Ustavnim sudom. Ovog maja, posle sedam godina, sud je presudio da su prilikom svog boravka u Srbiji nezakonito zadržani i da imaju pravo na nadoknadu, ističe se u tekstu.

Dejan Marković, jedan od nesuđenih učesnika u nikad održanim protestima, ispričao je za Minghui kako se oseća: „Naravno da je ovo dobro za Srbiju. To je kao da je vlast priznala da je pogrešila kad je zadržala tih 11 ljudi. Jedini problem je što pravda kasni sedam godina“.

Dejan Marković i njegova porodica su, kako se navodi u tekstu, filmski stvaraoci. Nekoliko godina nakon Samita 2014. godine, oni su pokušali da rekonstruišu događaj u dugometražnom dokumentarnom filmu „Na crnoj listi“. Film je premijerno prikazan 9. maja, 2019, na festivalu Beldocs u Beogradu.

“Ima simbolike u tome što je na Dan pobede protiv fašizma, 9. maj, kineska ambasada učinila sve što je u njihovoj moći da spreči prikazivanje filma vršenjem pritiska na srpsku vladu, koja je za uzvrat izvršila pritisak na festival. Ipak, na kraju nisu uspeli“, rekao je Marković, a prenosi Minghui.

Film se sada može videti u 76 zemalja, na glavnim striming platformama, poput Amazon Prime video.

Martin Angelov iz Bugarske, još jedan učesnik u događajima iz 2014, komentarisao je svoje zadržavanje u Srbiji, dodajući da je taj događaj pokazao da Kina nije tako daleko. „A totalitarizam je pred našim vratima, stiže na naše granice“, dodao je.

Iz tog razloga, za demonstracije protiv kineskog režima danas u Srbiji nije moguće dobiti dozvolu, navodi Minghui. Policija će, tvrde, navesti „povećani bezbednosni rizik“ kao razlog zabrane, iako je jasno da je Falun Gong miroljubiv. Pravi problem leži u tome što Komunistička partija Kine ne toleriše kritičke glasove, posebno sada kad su odnosi između dve zemlje u usponu, zaključuje se u tekstu.

(N1, Foto: Pixabay)