Stranka slobode i pravde (SSP) ocenila je danas da bi eventualnim usvajanjem predloženih izmena i dopuna zakona o vodama, bilo ugroženo snabdevanje građana Srbije pitkom vodom.
Iz SSP su naveli da nacrt zakona o vodama „otvara mogućnost legalizacije minihidrocentrala zbog kojeg se naše reke trpaju u cevi i mogućnost davanja u zakup vodnog zemljišta koje se odnosi i na plovne objekte – splavove i sojenice zbog kojih su ugrožena naša vodoizvorišta i Savski nasip“.
„U ovom nacrtu zakona predviđen je i prestanak, odnosno brisanje prava korišćenja nad vodnim objektima i vodnom zemljištu javnih vodnih preduzeća i pravnih lica koji se sada u katastrima vode kao nosioci prava korišćenja dok je data mogućnost ministru da poništava odluke inspekcija čime se omogućava političarima da se mešaju u rad stručnjaka“, stoji u saopštenju.
Dodaje se da se predloženim izmenama zakona „riziku od poplava izlaže više od 100.000 stanovnika Beograda jer je Savski nasip ugrožen nelegalno izgrađenim objektima“
Poslanici Skupštine Srbije danas bi trebalo da razmotre predložene izmene i dopune zakona o vodama.
Zelenović: Zbog čega građani ne smeju da znaju razlog izmena Zakona o vodama
Predsednik stranke Zajedno za Srbiju Nebojša Zelenović upitao je danas u Beogradu nadležne institucije u Srbiji zbog čega građani ne smeju da znaju razlog izmena Zakona o vodama.
„Takav zakon ne sme da se donosi po hitnom postupku i bez javne rasprave. U Sloveniji je išao na referendum i građani su sa 78 odsto glasali protiv njega. Ovde (u Srbiji) građani ne mogu ništa da kažu i ne znaju ni šta se radi“, rekao je Zelenović na konferenciji za novinare ispred Doma Narodne skupštine.
Zelenović, koji je predstavljao i Građansku platformu „Akcija“, naglasio je da građani Srbije izmeni Zakona o vodama moraju da se suprotstave kroz „zajedničku aktivnost“.
„Pozivam sve da se zajedno borimo da sačuvamo reke, pa da vidimo šta će vlast da učini“, dodao je on.
Radomir Lazović iz Inicijative „Ne davimo Beograd“ rekao je da ništa ne sme da bude „skriveno od javnosti i građana“.
„Pitanje je kome je u interesu sprovođenje ovakvog zakona. Mi imamo velike probleme i sa drugim prirodnim dobrima i moramo da se borimo da prirodne stvari pripadaju građanima„, rekao je on i dodao da je u toj borbi neophodna međusobna podrška.
(Beta)