"Studentski protesti trenutno predstavljaju najznačajniji društveni događaj u našoj državi, ali nisu adekvatno zastupljeni u informativnim emisijama javnih servisa"

Grupa zaposlenih na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu uputila je javnim servisima Inicijativu za objektivno izveštavanje o studentskim protestima.
„Svakodnevno svedočimo da javni medijski servisi u Republici Srbiji, RTS i RTV, ne ispunjavaju u potpunosti svoju najvažniju funkciju koja se tiče informisanja građana na objektivan, sveobuhvatan i pravovremen način. Ovo je posebno primetno u kontekstu izveštavanja o studentskim protestima“, navedeno je u pismu koje je potpisalo 299 zaposlenih na FTN-u i koje su uputili generalnim direktorima i urednicima Radio-televizije Srbije i Radio-televizije Vojvodine.
Zaposleni sa FTN-a ističu da studentski protesti trenutno predstavljaju najznačajniji društveni događaj u našoj državi, koji reflektuje stavove, zahteve i brigu akademske zajednice za bolje i pravednije društvo.
„Nažalost, oni nisu adekvatno zastupljeni u informativnim emisijama, uključujući i glavnu informativnu emisiju RTS-a, ‘Dnevnik 2’, kao i glavnu informativnu emisiju RTV-a, ‘Dnevnik’. Konkretno, prilozi o protestima često su kratki i površni, emituju se na samom kraju emisije, nisu praćeni adekvatnim video-prilozima i kao takvi ne pružaju dovoljno informacija za objektivno i dublje razumevanje studentskih zahteva. Očigledan je i manjak intervjua sa studentima i javnim ličnostima koje proteste podržavaju“, objašnjava se u dopisu zaposlenih FTN-a.
S obzirom na to da je uloga javnih servisa u Republici Srbiji da profesionalno i nepristrasno izveštavaju o temama od nacionalnog značaja, potpisnici Inicijative smatraju da je neophodno insistirati na adekvatnoj vremenskoj zastupljenosti i objektivnom izveštavanju o studentskim protestima.
„Takođe, mi, potpisnici ove inicijative, smatramo da je uključivanje predstavnika studenata kao gostiju u emisije informativnog programa, koje kreiraju RTS i RTV, ključni korak ka obezbeđivanju vidljivosti različitih mišljenja i otvaranju dijaloga o aktuelnim problemima u našem društvu“, dodaju.
Zbog toga od RTS-a zahtevaju da obezbedi objektivnu i profesionalnu uređivačku politiku informativnog programa koja podrazumeva adekvatno vremensko trajanje priloga o studentskim protestima, emitovanje vesti o tim događanjima na početku emisija, uz nepristrasne i objektivne video-priloge i komentare, u ključnim informativnim emisijama Radio-televizije Srbije, uključujući glavnu informativnu emisiju – „Dnevnik 2“.
Takođe, traže da se u što kraćem roku realizuje emisije informativnog programa („Oko“, „Četvrtkom u 9“, „Takovska 10“ itd.) u kojima bi bilo omogućeno prisustvo delegiranih predstavnika studenata u blokadi, kako bi se široj javnosti omogućilo predstavljanje njihovih stavova bez uključivanja bilo kakvih vidova cenzure.
Od pokrajinskog javnog medijskog servisa – Radio-televizije Vojvodine (RTV) zahtevaju da obezbedi objektivnu i profesionalnu uređivačku politiku informativnih programa na svim zastupljenim jezicima, koja podrazumeva adekvatno vremensko trajanje priloga o studentskim protestima, emitovanje vesti o tim događanjima na početku emisija, uz nepristrasne i objektivne video-priloge i komentare, u ključnim informativnim emisijama Radio-televizije Vojvodine, uključujući glavnu informativnu emisiju – „Dnevnik“.
Inicijativu je potpisalo 299 zaposlenih na novosadskom Fakultetu tehničkih nauka, među kojima je najviše profesora i nastavnika.
(Autonomija)