Skip to main content

Vuković: Evropa sad pokušava da ubijedi birače da su oni neka vrsta racionalnijeg izražaja DF, neće se otkloniti od Crkve Srbije (VIDEO)

Jugoslavija 07. апр 2023.
3 min čitanja

"Ne mora se biti toliko ekstreman u narativu da bi se ostvarili isti ciljevi"

Evropa sad se neće ograditi od podrške koju su uživali od Crkve Srbije već su najavili mnogo prisnije odnose sa Beogradom i prihvatanje svih inicijativa koje je gromoglasno zastupao DF, od Otvorenog Balkana, Temeljnog ugovora itd. Na taj način biračima pokušavaju da dokažu da su neka vrsta racionalnijeg i mekšeg izražaja DF, ocijenio je profesor na Univerzitetu Džon Hopkins u Vašingtonu Siniša Vuković, gostujući u emisiji “Znam da znaš” na Gradskoj RTV.

Ljudi koji su na čelu pokreta Evropa sad su se, kaže, politički kalili u Vladi Zdravka Krivokapića, koji je podržavao taj isti DF.

”Ta Vlada je morala da se navikne na Crnu Goru koju je ostavio DPS na vanjsku politiku. Na nivou primjene su nedosljedno pratili sve to i otvarali prostor za svoje biračko tijelo, dozvoljavali partnerima da uđu u te institucije. Sve je stav političkog diskursa, odnosno koliko je bolji pokret Evrope sad od DF. Ne mora se biti toliko ekstreman u narativu da bi se ostvarili isti ciljevi. S druge strane, da li oni ovim diskursom privlače i određeni broj glasača DPS, koji je bio vezan za tu partiju iz različitih razloga, ali koji više nijesu dovoljno jaki da ih drže u DPS-u “, navodi Vuković.

Objašnjava da je sasvim moguće da je ostavka Đukanovića na funkciji predsjednika početak reformi u toj partiji.

„U teoriji političkih sistema vi ćete nerijetko vidjeti takve primjere nakon ovako dramatičnih izbornih rezultata. Dramatični se smatraju jer su se prvi put desili u Crnoj Gori i sa takvom razlikom, dođe i do nekih radikalnijih poteza i preuzimanja odgovornosti. Tu nema ništa novo na nivou teorije, na nivou prakse u Crnoj Gori izgleda kao nešto veoma neočekivano i rijetko viđeno. Samim tim i takve reakcije ne iznenađuju “, smatra Vuković.

Svaki politički sistem i partija, dodaje, zahtijeva da se politički unapređuju.

”Potrebno je da idu u korak sa vremenom u kome treba da iskažu svoj politički plan i program. Tako da i ovaj konkretan potez i momenti o kojima govorimo ne da ne iznenađuju, nego su možda bili i očekivani. A samim tim pokazuje jednu dozu političke pismenosti i odgovornosti, onih koji su donijeli takve odluke “, navodi Vuković.

Upitan koje bi kadrovske promjene trebale da se dogode unutar DPS kako bi ta reforma bila istinska, on kaže da svaka partija ima autonomno pravo kuda želi ići.

“Oni najbolje znaju sa kakvim koalicionim kapacitetom žele da barataju u narednom periodu, kakve političke platforme žele zastupati, od kakvih poteza se žele udaljiti, što ih je koštalo podrške velikog broja birača, šta ih je održalo na površini. Ipak tih 40 posto nije zanemarljivo imajući u vidu pod kakvim uslovima su ostvareni“, objašnjava Vuković.

Radikalne promjene i apsolutna transformacija identiteta partije, prema njegovoj ocjeni, može kratkoročno imati veoma ozbiljne posljedice na jasnoću izbora te partije.

“Postavilo bi se onda pitanje koga bi glasači koji su do sada podržavali DPS ili bilo koju drugu partiju podržavali u nekom narednom periodu. Da li oni žele da podrže tako radikalno promijenjenu strukturu”, kaže Vuković ističući da se sve reforme dešavaju postepeno.

On smatra da će se vidjeti da li će aktuelnoj vlasti ostavka Đukanovića biti adut manje u kampanji za parlamentarne izbore.

”Ako gledamo primjere iz regiona vi ćete vidjeti da čak i formalno odsustvo određenih figura i struktura ne umanjuje mogućnost korišćenja tih istih zarad političke demagogije i retorika. Postavlja se pitanje da li je Đukanović imenom i prezimenom ta meta njegovih konkurenata ili ono što on zastupa, što on predstavlja, što je on ostvario i što je on radio u prethodnom periodu “, kaže Vuković.

Treba razumjeti da se, kako navodi,Crna Gora nalazi u jednom veoma interesantnom momentu, zbog učestalosti izbornih procesa i volatilnosti izbornih ishoda.

”Vi imate jedan mnogo fluidniji izražaj biračkog tijela. To što se u žargonu negativno definiše kao prelijetanje to je slobodni izbor slobodnog građanina. Najviše prelaza i prelivanje glasova se desilo na nivou centra političkog diskursa “, kaže on.

Raniji protivnici Đukanovića, ističe, pokušavali su zajedničkim djelovanjem i bojkotovanjem izbora da utiču na izbornu volju građana što je bilo neuspješno.

”Na taj način se snažio DF, kao najekstremniji dio tog bloka. Tako da bi i zajednički nastup građanskog bloka bio poistovjećen sa DPS-om. Mi kao društvo težimo polarizovanom plurarizmu, imaćete duboki rascjep u društvu koji će pokazivati ko je u kome polu“, kaže Vuković i naglašava da će i SDP morati da se redefiniše.

(Gradski portal, foto: lična arhiva)