"Bolju ponudu od francusko-nemačkog plana ne možemo da dobijemo"
Bivša predsednica Građanskog saveza Srbije (GSS) Vesna Pešić izjavila je danas da bi predsednik Srbije Aleksandar Vučić morao da 27. februara u Briselu potpiše francusko-nemački plan za rešavanje kosovskog pitanja.
Pešić je agenciji Beta kazala da ja prihvatanje francusko-nemačkog predloga neophodno i zbog toga što Srbija nema nikakav plan za rešavanje kosovskog pitanja.
„Bolju ponudu od francusko-nemačkog plana ne možemo da dobijemo. Srbija već 24 godine ne upravlja Kosovom i nema nikakav plan za rešavanje kosovskog pitanja. Francusko-nemački plan ne predviđa međusobno priznanje, kao ni članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama. Konačno rešenja za Kosovo trebalo bi da se donese 2030. godine“, ocenila je Pešić.
Naglasila je da je potpisivanjem Briselskog sporazuma 2013. godine Srbija faktički priznala nezavisnost Kosova, „koja se sada traži francusko-nemačkim planom“.
Po njenim rečima, niko u Srbiji ne zna šta bi Srbija s Kosovom.
Ocenila je da se „grozna i korumpirana vlast“ u Beogradu održava preko Kosova.
„Vučić je od potpisivanja Briselskog sporazuma predao Prištini sve elemente državnosti Srbije: policiju, pravosuđe, Gazivode, lokalnu samoupravu… A onda je naredio da Srbi napuste kosovske institucije i organizuju barikade. Nedopustivo je da Srbima na Kosovu upravljaju kriminalci koji su povezani s vlašću u Beogradu. Srbi na Kosovu žive u strahu i neizvesnosti, ako odbiju naređenja kriminalne grupe kojom upravljaju Beograd i Srpska lista, mogu u najmanju ruku da očekuju da će im biti zapaljeni automobil ili kuća“, istakla je Pešić.
Dodala je da bi vlast trebala da onemogući Milana Radoičića i Zvonka Veselinovića da se bave rešavanjem kosovskog pitanja i opstankom tamošnjih Srba.
„Danas na Kosovu srpska zajednica čini svega četiri odsto ukupnog stanovništva, dok je nekada u Hrvatskoj živelo 30 odsto Srba“, kazala je Pešić.
Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak je izjavio da očekuje da će Beograd i Priština na sastanku u Briselu 27. februara prihvatiti evropski plan za rešavanje kosovskog pitanja.
„Plan, koji verujem da ćemo da prihvatimo u ponedeljak, će postati obavezujući i za jednu i za drugu stranu. To nije privremeni sporazum, posle njega će se nastaviti proces sveobuhvatne normalizacije odnosa koji treba da se završi potpisivanjem sveobuhvatnog sporazuma, pre ulaska Srbije i Kosova u Evropsku uniju“, rekao je Lajčak.
Dokument (poznat kao francusko-nemački plan za Kosovo), koji se i dalje drži u tajnosti će, rekao je Lajčak, biti dostupan javnosti kada ga budu prihvatile obe strane.
Upitan da li zakazani sastanak 27. februara znači da je postignuta saglasnost i Beograda i Prištine u vezi s finalnom verzijom francusko-nemačkog plana, Lajčak je rekao da se od septembra razgovara s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem o evropskom predlogu.
„Predsednik Vučić u januaru, a premijer Kurti u februaru su rekli da prihvataju taj predlog, pa u Briselu i očekuju od naših partnera da zvanično i javno prihvate taj predlog i da razgovaramo o njegovoj implementaciji“, rekao je Lajčak.
(Beta, Foto: mc.rs)