"Zahtevi se odnosie i na korigovanje koeficijenata, a zahtevaju i depolitizaciju škola"

Predajom zahteva Školskoj upravi u Novom Sadu, okončan je protest prosvetnih radnika u organizaciji neformalna organizacije „Prosveta uz studente”.
Oni su tokom tri sata protestvovali ispred Školske uprave na Bulevaru Mihajla Pupina, koji je tokom trajanja protesta bio blokiran.
Na samom kraju, na ulazu Školske uprave ostavljene su poruke koje su nastale tokom protesta, a kojima je zajednička poruka stop: “Stop zlu”, “Stop neprofesionalizmu”, “Stop nenadležnima”, “Stop licemerju i lažnim diplomama”.
Prosvetari su istakli da je unapređenje obrazovnog sistema od ključnog značaja za budućnost zemlje, te da je njihovih 11 zahteva i predloga usmereno ka poboljšanju uslova rada u prosveti.
Prioritetni zahtevi su bezbednost učenika i zaposlenih, a od nadležnih se traži da garantuju u pisanoj formi bezbednost u ustanovama po istim kriterijumima po kojima su obustavili nastavu 20. decembra prošle godine.
“Ukoliko na bilo koji način u ustanovi bude ugrožena bezbednost momentalni prekid i totalna obustava nastave”, navode prosvetari.
Takođe, zatražili su uvođenje redovnih inspekcijskih pregleda svih školskih objekata po pitanju svake vrste bezbednosti kao i kontrolu tokova namenskih sredstava.
Dalje, prosvetni radici traže ukidanje završnih i maturskih ispita za 2025. godinu u osnovnim i srednjim školama.
Kada je u pitanju depolitizacija škola, prosvetari od nadležnih traže da direktor ustanove i članovi organa upravljanja ne mogu biti članovi političkih partija tokom mandata, što dokazuju Izjavom pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću, a da se ti kriterijumi uvedu u Zakon o osnovama sistema brazovanja i vaspitanja.
Jedan od zahteva jeste i rešavanje statusa zaposlenih na određeno vreme, zatim rešavanje statusa sindikata, kao i korigovanje uredbe o koeficijentima i uvođenje platnih razreda.
Prosvetari traže i poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih donošenjem strategije kojom bi se obezbedili isti uslovi za rešavanje stambenih problema zaposlenih u prosveti na način kako je to urađeno za vojsku i policiju.
Traže i redukovanje “preobimne i nepotrebne” administracije, kao i izmene Zakona o štrajku.
Okupljenima se obratila i pedagoškinja u Osnovnoj školi „Jožef Atila“ Zagorka Marinković, koja je svima zahvalila na podršci, a kolege pozvala da “ne vire više kroz prozore” već da dođu da ih podrže.
„Nama nisu potrebni motivacioni govori, nama su potrebni glas, razgovor, dogovor i neki budući plan. Mi nosimo alat sa sobom, u našim glavama i našim srcima, samo treba neko da nas čuje. Mi kontstantno držimo nastavu, na šta smo se i zavetovali”, rekla je Marinković.
Tokom protesta, od 11:52, održano je i 16 minuta tišine za žrtve pada nadstrešnice na Železničkoj stanici.
Takođe, hor profesora Muzičke škole „Isidor Bajić“, u kojem su se pridružili i nastavnici drugih škola, izveo je nekoliko kompozicija.
(Autonomija)